POZNAJEMY

Sławne Hiszpanki. Piękne, mądre i wpływowe – te kobiety rządzą światem!

sławne Hiszpanki

Poznaj najbardziej wpływowe, najbogatsze i sławne Hiszpanki, które odniosły sukces w muzyce, filmie, mediach, sporcie, biznesie i polityce. Oto lista najbardziej znanych i najpiękniejszych kobiet w Hiszpanii.

Sławne Hiszpanki wychodziły z męskiego cienia od drugiej połowy XX w. Gdy w późnych latach 70. demokracja na nowo powróciła do Hiszpanii, rola kobiet w hiszpańskim społeczeństwie zaczęła się zmieniać. Dziś hiszpańskie kobiety są na równi z tymi z innych krajów, a ich pozycja- zarówno w domu jak i życiu zawodowym- jest doceniana. Hiszpanki niejednokrotnie zajmują bardzo wysokie stanowiska w biznesie, polityce, sporcie, kulturze i mediach.

Przez wieki, hiszpańskie kobiety były podporządkowane ścisłym konserwatywnym zasadom kodeksu moralnego postępowania i miały ograniczony dostęp do nauki i pracy zawodowej na rzecz wypełniania roli przykładnej żony i matki- opiekunki domowego ogniska.

W latach reżimu Franco hiszpańskie kobiety zostały wyłączone z pracy zawodowej w większości przypadków. Wszystko zmieniło się po śmierci generała i zakończeniu jego dyktatury. W późnych latach 70-tych, 22% kobiet było zatrudnionych, a w 1984 roku odsetek pracujących zawodowo kobiet wzrósł do 33%.

Kolejną niesamowitą zmianą dla hiszpańskich kobiet była możliwość dostępu do wyższego wykształcenia. W 1983 aż 46% zapisów na uczelnie wyższe stanowiły kobiety, a Hiszpania zajęła 31 miejsce w rankingu rekrutacji kobiet na świecie.

Poniżej znajdziecie listę najsławniejszych, najbogatszych i najpotężniejszych Hiszpanek z przeszłości i teraźniejszości:


SŁAWNE HISZPANKI W POLITYCE

sławne Hiszpanki

Letycja – najmłodsza hiszpańska królowa w historii. /GTRES. El Mundo./

Królowa Letycja (Doña Letizia) – obecna królowa Hiszpanii, żona hiszpańskiego króla Filipa VI Burbona. Nie tylko piękna, ale także mądra kobieta, mocno zaangażowana w działania charytatywne, a także na rzecz rozwoju sztuki i nauki.

Esperanza Aguirre potężna polityk i pierwsza kobieta w historii, która została przewodniczącą Senatu i Ministrem Edukacji i Kultury.

Trinidad Jiménez hiszpańska polityk z partii PSOE i Minister Spraw Zagranicznych.

Ana Isabel de Palacio jest hiszpańskim politykiem. Była członkiem Parlamentu Europejskiego (1994-2002) i ministrem spraw zagranicznych (2002-2004) w czasie rządów PP.

Isabel I de Castilla jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych hiszpańskich królowych w historii.  Przed śmiercią w 1504 roku, finansowana wyprawę Kolumba do Ameryki, zainicjowała hiszpańską inkwizycję i doprowadziła do zjednoczenia Królestwa Hiszpanii.

Zofia z Grecji i Danii, pot. Zofia Grecka, właśc. Sophia Margarethe Victoria Frederika von Schleswig-Holstein-Sönderborg-Glücksburg – królowa hiszpańska. Królowa Zofia uczestniczyła w wielu oficjalnych hiszpańskich wydarzeniach politycznych i była wiodącą postacią w hiszpańskiej monarchii.

Soraya Sáenz de Santamaría – hiszpańska polityk i prawniczka, działaczka Partii Ludowej (Partido Popular), parlamentarzystka krajowa, od 2011 wicepremier i szefowa kancelarii premiera w hiszpańskim rządzie.


SŁAWNE HISZPANKI W MUZYCE

sławne Hiszpanki
Isabel Pantoja

Isabel Pantoja – Hiszpanka pochodzenia romskiego, gwiazda hiszpańskiej piosenki, od lat jedna z najsłynniejszych hiszpańskich piosenkarek, znana ze swojego folklorystycznego, andaluzyjskiego stylu oraz obecności w mediach.

Monserrat Caballé – sławna hiszpańska sopranistka, zwana La Superba i La Stupenda (Zdumiewająca) ze względu na niesamowite możliwości głosowe.


SŁAWNE HISZPANKI W MEDIACH

Belén Esteban Menendez jest byłą żoną hiszpańskiego torreadora Jesulín Ubrique, który stał się osobowością telewizyjną. Jego walki z bykami wyniosły go na piedestał – a wraz z nim i jego żonę- napędziły sławę i spowodowały, że obydwoje stali się celebrytami najczęściej omawianymi w hiszpańskiej prasie plotkarskiej.

Sara Carbonero Arévalo – znana prezenterka i dziennikarka sportowa. Została wybrana najseksowniejszą reporter magazynu FHM w roku 2009. Ponadto jest znana również z uwagi na jej związek z hiszpańskim bramkarzem- Iker Casillas.

Marina Castaño – hiszpańska pisarka i dziennikarka, wdowa po zdobywcy nagrody Nobla- Camilo José Cela.

znane Hiszpanki

Isabel Preysler. (Fot. Pepe Botella. El Mundo)

Isabel Preysler, matka Enrique Iglesiasa, dziennikarka telewizyjna z filipińskimi korzeniami, partnerka noblisty, peruwiańskiego pisarza, Mario Vargas Llosa.

Carmen “Tita” Cervera hiszpańska baronowa, filantropka i brokerem dzieł sztuki.

 


SŁAWNE HISZPANKI W SPORCIE

Arantxa Sánchez Vicario jest byłą zawodową tenisistą, która zdobyła liczne tytuły w grze indywidualnej, deblu jak i rywalizacji zespołowej w turnieju Grand Slam.

sławne HiszpankiFot. www.taurologia.com

Cristina Sanchez de Pablos – pierwsza kobieta, która zdobyła oficjalny tytuł torreadora. Inne kobiety, które poszły w jej ślady to m.in. Mari Paz Vegas, Juanita Cruz, Lupita López, Sandra Moscoso, Rocío Romero i Hilda Tenorio.

 


SŁAWNE HISZPANKI NA EKRANACH KIN

Victoria Abril – słynna gwiazda kina hiszpańskiego, znana na całym świecie za swoją rolę w filmie Zwiąż mnie! Pedro Almodóvar´a.

Elena Anaya – hiszpańska aktorka znana z ról w ¨Lucia i seks¨ i ¨Porozmawiaj z nią¨. Jest znana na całym świecie z roli wampirzycy Aleery w którą wcieliła się w filmie ¨Van Helsing¨.

sławne HiszpankiPenelope Cruz została okrzyknięta najseksowniejszą aktorką. /VOGUE/

Penelope Cruz Sanchez jest najbardziej znaną międzynarodową aktorką pochodzenia hiszpańskiego, która zdobyła wiele nagród, w tym Oscara za rolę w filmie ¨Vicky, Cristina, Barcelona¨ Woody’ego Allena.

Sara Montiel, urodzona w 1928 roku, jest jedną z najbardziej znanych hiszpańskich aktorek. Ceniona w Europie i Ameryce Łacińskiej. Międzynarodową sławę przyniósł jej występ u boku Gary’ego Coopera i Burta Lancastera w westernie ¨Vera Cruz¨.

Paz Campos Trigo, lepiej znana jako Paz Vega, jest międzynarodową hiszpańską aktorką i modelką, która odniosła sławę w hiszpańskich serialach. Jej międzynarodowa sława przyszła po roli w amerykańskim filmie¨Trudne słówka¨, gdzie zagrała u boku Adama Sandlera.

Elsa Pataky Lafuente – piękna aktorka i modelka rumuńskiego pochodzenia. Elsa Pataky mówi w 5 językach, co pozwoliło jej pracować w wielu międzynarodowych produkcjach. W Hiszpanii jest sławną postacią, która zagrała w 18 filmach, trzech serialach telewizyjnych i innych występach.

sławne Hiszpanki

Ana Belén. (Fot. Paco Navarro)

Ana Belén, to pseudonim artystyczny Marii del Pilar Cuesta Acosta, słynnej hiszpańskiej aktorki i piosenkarki, która sprzedała ponad 3 milionach egzemplarzy płyt w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

Ana Victoria García Obregón jest wszechstronną aktorką, tancerką i prezenterką telewizyjną. Cała Hiszpania śledzi nie tylko jej życie profesjonalne ale także osobistego, którego zbytnio nie ukrywa przed prasą.


HISZPAŃSKIE KOBIETY BIZNESU

sławne HiszpankiHiszpańskie kobiety biznesu. (El Mundo/ El Economista / La Voz Libre)

Ana Patricia Botin jest prezesem banku Banesto. Businesswomen. Regularnie pojawia się na liście Forbes jako jedna z najpotężniejszych kobiet świata.

Rosalia Mera Goyenechea jest jedną z najważniejszych kobiet biznesu na świecie. Ona i Amancio Ortega zbudowali wartą miliardy dolarów korporację Inditex, która jest właścicielem wielu popularnych hiszpańskich firm odzieżowych: Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home i Uterqüe.

Alicia Koplowitz markiza Bellavista, hiszpańska potentatka, jedna z najbogatszych kobiet na świecie według magazynu Forbes.


NAJBARDZIEJ WPŁYWOWE HISZPANKI

Elena Cué – jedna z najbogatszych i najbardziej wpływowych Hiszpanek, żona finansisty Alberto Cortina.

Ana Gamazo jest prezesem Fundacji AGH. Jest jedną z najbardziej znanych kolekcjonerek sztuki i żoną Juana Abelló, prominentnego biznesmena.

Ana Rodriguez Mosquera bardzo wpływowa Hiszpanka z rozległymi kontaktami biznesowymi. Była żona hiszpańskiego polityka Jose Bono.

Cristina Lopez Mancisidor właścicielka luksusowej rezydencji na Majorce, znana jako gospodarz międzynarodowych gwiazd, przez 11 lat zarządzała hiszpańskim Czerwonym Krzyżem. Organizatorka wielu projektów społecznych. Optymistyczna i szczodra, określana przede wszystkim jako jako kobietą czynu.

Cayetana Fitz-James Stuart, znana lepiej jako księżna Alba, jest jedną z wielkich osobistości Hiszpanii, potomkinią króla Jakuba II Anglii. Posiada największą liczbę tytułów i odznaczeń na świecie.

 

Hiszpanki wyzwoliły się i znalazły swoje miejsce w zarówno w społeczeństwie hiszpańskim jak i na świecie. Od niedawna kobiety zaczęły też coraz śmielej zabierać głos w krajowej i europejskiej polityce, a także na stanowiskach publicznych. Zrywając z przeszłością, dziś hiszpańskie kobiety znajdują się wśród najpotężniejszy osób na świecie.

Jeśli znacie inne sławne Hiszpanki, które chcielibyście dopisać do naszej listy, wspomnijcie o nich w komentarzach pod artykułem.

  • Kobiety w ogóle rządzą światem, nie tylko Hiszpanki! 😉

  • Jako wierna fanka kina znam tylko te aktorki 🙂 Hiszpanki są fajne, bardzo ekspresyjne kobietki <3

  • Księżna Alba już nie żyje 🙁 O niektórych z nich oczywiście słyszałam i to bardzo dużo, o innych mniej lub wcale, ale największym zaskoczeniem była dla mnie Isabel Preysler (że matka Iglesiasa 😀 i że jest związana z Vargas Llosa, jednym z moich ulubionych pisarzy, cenny element plotki 🙂 ).

  • Girl power 🙂 !!!

  • Laura

    Przeczytałam cały post i zdziwiłam się że o tylu kobietach nie wiedziałam. Wstydz się Laura!:) http://www.misslaura.pl