EMIGRUJEMY

Wyjazd do Hiszpanii- zdradzamy 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed przeprowadzką

wyjazd-do-hiszpanii

Jesteście gotowi na wyjazd do Hiszpanii?

Czy wiesz, że co dziesiąty mieszkaniec Hiszpanii pochodzi z innego kraju? Hiszpanię zamieszkuje już prawie 5,5 miliona obcokrajowców, z czego prawie 70 tysięcy Polaków! Najwięcej extranjeros żyje w rejonie Madrytu oraz w obszarze Morza Śródziemnego (szczególnie w Katalonii i Alicante), a także na wyspach. Coraz więcej emigrantów wybiera kraj flamenco i Cervantesa na swój drugi dom, za powody podając przyjazny klimat, dobrą kuchnię i otwartość Hiszpanów. Jeśli i Ty rozważasz wyjazd do Hiszpanii, pamiętaj o kilku istotnych sprawach, które bardzo ułatwią Ci “start” w nowym kraju.

1. Naucz się podstawowych słów

Wyjaśnijmy sobie jedno – w Hiszpanii mówi się po hiszpańsku, a angielski (podobnie jak w Polsce) nie jest językiem urzędowym. Dlatego – zamiast oczekiwać, że w Hiszpanii wszyscy powinni znać angielski – naucz się podstawowego słownictwa w ich rodzimym języku. Co prawda w turystycznych miejscach w Madrycie, Barcelonie czy Alicante, obsługa zna języki obce, jednak  w urzędach, lokalnych barach i osiedlowych sklepach już nie koniecznie. Tutaj solo hablamos español (mówimy tylko po hiszpańsku).
Zdarzają się też sytuacje, że początkowo Hiszpan(ka) kiwa przecząco głową, gdy pytasz czy mówi po angielsku, aby za chwil kilka całkiem sensownie odpowiadać na zadane po angielsku pytanie. Niech jednak nie dziwi Cię mina kelnera, fryzjera czy urzędnika, gdy zaczniesz do nich mówić po angielsku, oczekując odpowiedzi. Dlatego podstawowe zwroty takie jak dzień dobry, poproszę, dziękuję, przepraszam, gdzie jest? ile kosztuje?, bardzo ułatwią Ci życie.

2. Bądź gotowy na zmianę rozkładu dnia

Po kilku miesiącach życia w Hiszpanii mogę stwierdzić, że tutejsze życie kręci się wokół jedzenia. Posiłek to dla Hiszpana rzecz święta i nic (oraz nikt) nie zatrzyma go przed jego zjedzeniem. Pamiętam, gdy o 13.20 poszłam do banku i chciałam zasięgnąć porady w sprawie konta bankowego. Pracownik ostentacyjnie spojrzał na zegarek, po czym spojrzał na mnie wymownie i dał mi do zrozumienia, że lepiej jak przyjdę następnego dnia.

Większość biznesów w Hiszpanii działa od 9-10 do 21-22, jednak zamykana jest w porze obiadowej, zazwyczaj między 14 a 17.

W Hiszpanii tradycyjnie obowiązują stałe pory posiłków tj.:

Śniadanie (desayuno) między 7.30 a 9.30
Drugie śniadanie około 11.00
Obiad (almuerzo) między 14.00 a 16.00
Podwieczorek (merienda) między 17.30 a 18.00
Kolacja (cena) między 21.00 a 23.00

W Hiszpanii “na mieście” jada się obiady i kolacje, nie zdziwcie się więc, jeśli “pocałujecie klamkę”, jeśli będziecie chcieli zjeść coś przed 13.00 lub między 16.00 a 20.00. W tych godzinach możecie co najwyżej liczyć na jakiś napój i tapas (przekąski).

Banki i urzędy są otwarte dla klientów w dni powszednie tylko do obiadu (czyli do 14.00), później pracownicy wracają do swojej papierkowej roboty, drzwi jednak są już zamknięte dla petentów. Na wizytę w urzędzie lub banku trzeba się często umawiać wcześniej, nie zdziw się więc, jeśli nie zostaniesz obsłużony od razu.

W weekend mniejsze sklepy jak i centra handlowe są czynne najczęściej tylko w soboty. Banki, oddziały pocztowe i urzędy pozostają zamknięte przez cały weekend.

3. Poznaj koszty życia

Za przykład weźmy Madryt.  Miesięczny koszt życia (wliczając czynsz, rachunki, jedzenie i dodatkowe wydatki) waha się od 800-1000€ na osobę, jeśli żyjesz w bardziej studenckich warunkach, do ponad 4000€ przy luksusowym stylu życia.
Oczywiście im mniejsze mniejsze miasto Hiszpanii wybierzesz, tym wydatki na życie będą mniejsze. Niestety będzie się to wiązać z mniejszym dostępem do rozrywek i wszelkich udogodnień, a także mniejszego wyboru pracy, niż w dużych metropoliach.

Porównaj swój aktualny miesięczny budżet z tymi szacunkami i wyobraź sobie styl życia na jaki będziesz mógł sobie pozwolić.
Dla ułatwienia możesz skorzystać z porównywarki kosztów życia w różnych miastach świata, którą znajdziesz na tej stronie.

4. Wybierz okolicę, w której chcesz zamieszkać

Zanim zdecydujesz się na mieszkanie, poznaj różne dzielnice w mieście, do którego zamierzasz się przeprowadzić. Weź pod uwagę m.in.: lokalizację, komunikację, dostęp do rozrywki, służby zdrowia, koszt, lokalną społeczność i porównaj z Twoim stylem życia, planem dnia, potrzebami i budżetem. Nie decyduj się na cokolwiek. To będzie Twój nowy dom – upewnij się, że to właściwe miejsce dla Ciebie.

5. Bądź otwarty na różnice kulturowe

Polacy i Hiszpanie różnią się znacznie sposobem bycia, postrzegania świata, mentalnością i zachowaniem. Polacy są odbierani jako bardziej “chłodni” i powściągliwi, natomiast Hiszpanie – żywiołowi i otwarci. Pewnie zauważysz to już przy pierwszych kontaktach, gdy na powitanie, Ty wyciągniesz rękę, a Hiszpan da Ci buziaka w oba policzki, niezważając na to, że jesteś mu zupełnie obcą osobą.

Kolejna różnica to znacznie mniejszy odstęp między rozmówcami – już nie raz zwróciłam uwagę na to, że Hiszpanie nie zachowują tak dużego fizycznego dystansu, podczas rozmów, grupując się w zwarte kręgi. Polacy mogą poczuć się niezbyt komfortowo, będąc przyzwyczajeni do trochę większego rozstawu rozmówców.

Hiszpanie są bardziej bezpośredni, Polacy zachowawczy i nieufni. Bardzo zauważalny (i zaraźliwy!) w Hiszpanii jest wszędobylski uśmiech, który przełamuje bariery. Mam wrażenie, że to coś, czego nam – Polakom bardzo brakuje i warto by wprowadzić taki nawyk uśmiechania się do siebie nawzajem także w kraju nad Wisłą, zamiast naszego narodowego sportu jakim jest “narzekactwo” z grymasem na twarzy. Rodacy, cieszmy się życiem i chwilą, która trwa!

My jesteśmy bardziej pragmatyczni, Hiszpanie za to żyją chwilą, podchodząc do życia w bardziej frywolny, nie tak poważny , sposób. Mam wrażenie, że Polacy są bardziej “poukładani”, jednak także bardziej zestresowani jeśli chodzi o temat pracy i pieniędzy. Dla Hiszpanów najważniejszy jest czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi.

Charakterystyczna dla Polaków jest duma i patriotyzm, czego – jak zauważają nawet sami Hiszpanie – im brakuje.

Każda z nacji ma swoje wady i zalety. Niezależnie od swoich przekonań, pamiętajmy, że wyjeżdżając do innego kraju, należy okazać szacunek mieszkającym tam ludziom i ich kulturze, dostosowując się do panujących pośród nimi zasad.

  • Ja już dawno stwierdziłam, że chyba nie do końca we właściwym miejscu przyszłam na świat, bo zdecydowanie bliżej mi do Hiszpanów, Włochów czy nawet Francuzów niż do polskiego pragmatyzmu 🙂 O rozkładzie dnia nie wspominając 😀

  • strasznie dawno byłam w Madrycie , w Hiszpanii w ogóle kilka lat temu…tęsknię:)

  • Fascynują mnie te ich przerwy na jedzenie 😉 U nas wszyscy byle jak najszybciej skończyć pracę i do domu 🙂
    PS. Link do porównywarki kosztów nie działa, a przyznam, że mnie zaciekawił 🙂

  • Brakuje nam tego luzu z tamtych stron. Link do porównania kosztów nie działa.