PODRÓŻUJEMY

Wycieczka do Torrevieja. Podpowiadamy co warto zobaczyć.

Wycieczka do Torrevieja? Podpowiadamy co warto zobaczyć.

Torrevieja – kiedyś mała, rybacka wioska, dziś przeobraziła się w letni kurort, który przyciąga turystów z całego świata. Położona nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Blanca, w odległości 50 km od Alicante, oferuje odwiedzającym wiele różnorodnych atrakcji. Oto miejsca, które odwiedziłam, będąc w tamtej okolicy.

Port jachtowy w Torrevieja

Torrevieja to miejsce, w którym nie sposób się nie zakochać, nie ważne skąd jesteś. Właśnie tu znajduje się jeden z największych portów jachtowych na Morzu Śródziemnym, który może pomieścić ponad 1500 łodzi. Brzegi tego uroczego miasta są pełne łodzi rybackich, prywatnych jachtów i motorówek, które pięknie wtapiają się w nadmorski krajobraz, sprawiając, że widoki są wprost pocztówkowe.

torrevieja-hiszpania

 

Ciepły, śródziemnomorski klimat sprawia, że słońce gości tu ponad 320 dni w roku, opady deszczu są rzadkie, zima ciepła, a temperatura nigdy nie spada poniżej 15 st. C. Latem klimat jest łagodny i niezbyt gorący, co gwarantuje łagodny wiatr i ciepłe morze. Wielu cudzoziemców spędza w tym regionie wakacje, co sprawia, że na ulicach panuje międzynarodowa atmosfera. Na każdym kroku można usłyszeć wiele języków z całego świata i znaleźć międzynarodowe butiki oraz restauracje na równi z tymi w Warszawie, Berlinie, Paryżu, Rzymie, Moskwie czy Londynie.

Różowe jezioro w Torrevieja

Na obrzeżach miasta, w parku krajobrazowym Parque Natural de Las Lagunas de La Mata y Torrevieja, znajduje się słone jezioro, które ma niecodzienną – różową barwę. Podobno jest ono jedynym takim jeziorem w Europie i jednym z zaledwie 8 na świecie! Woda ma lekko zasadowy odczyn (pH 7,12 – 8,45), a błoto z dna jeziora jest bogate w magnez, potas, wapń, siarkę i inne minerały. Wszystko to działa łagodząco i kojąco na skórę, która staje się miękka i gładka. Kąpiele w jeziorze, są także polecane osobom mającym problemy z trądzikiem czy łuszczycą, a także cierpiącym na reumatyzm, problemy układu krążenia lub układu oddechowego.

Las-Lagunas-Mata-Torrevieja-Alicante-Hiszpania

Czyste powietrze oraz bogata w minerały woda tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który ma właściwości terapeutyczne. Okolice jeziora Laguna de Torrevieja zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedne z najzdrowszych miejsc na świecie.

Więcej informacji na temat jeziora oraz mapkę dojazdu znajdziecie w artykule:

Park krajobrazowy La Mata

Na terenie parku krajobrazowego Parque Natural de La Mata y  Torrevieja, oprócz różowego Laguna Rosa, znajduje się też drugie jezioro – Laguna de la Mata, a dookoła niego wyznaczone szlaki do pieszych i rowerowych wędrówek oraz budki do obserwacji ptaków. Są też dobrze przygotowane ścieżki dla osób niepełnosprawnych. Na terenie parku żyje ponad 250 gatunków ptaków, więc jest to prawdziwa gratka dla miłośników ornitologii.

Kościół na Plaza de la Constitución w Torrevieja

Spragnionych duchowości lub zafascynowanych architekturą zachęcam do odwiedzienia kościoła Iglesia de la Inmaculada Concepción z XVIII w. Budynek znajduje się na Placu Konstytucji, w samym sercu miasta, tuż obok ratusza i kilka metrów od plaży i zatoki.

d2o3ls219584gk3

Wszystkim, którzy planują odwiedzić Torrevieja – miasto skąpane w Morzu Śródziemnym, polecam choć na moment zajrzeć do tego kościoła podczas trwania mszy świętej, by cieszyć się melodiami, które niesamowicie rozbrzmiewają w jego wnętrzu. Tu możesz sprawdzić godziny nabożeństw.

Łódź podwodna w Torrevieja

Torrevieja jest pełna niespodzianek z rzadką okazją zajrzenia do wnętrza łodzi podwodnej włącznie.

Delfin S-61 był pierwszym okrętem podwodnym hiszpańskiej floty, a obecnie jest pływającym muzeum w porcie w Torrevieja. Jest to dość klaustrofobicznie miejsce i będąc w środku nie sposób sobie nawet wyobrazić, że marynarze rzeczywiście długie godziny, dni i tygodnie spędzali na pokładzie tej łodzi podwodnej patrolując oceany.

5h0493ske2oqal1

Korzystając z okazji można też odwiedzić łódź patrolową Albatross III i szkuner Pascual Flores, który jest repliką łodzi używanej przez żeglarzy z Torrevieja, którzy sprzedawali sól.

Wstęp do muzeów zacumowanych w porcie w Torrevieja wynosi 2€
Otwarte od środy do niedzieli, w godzinach od 10 do 14.00 (w sezonie zimowym) i od 18.00 do 22.30 (latem).
Muzeum jest zamknięte w deszczowe dni, ze względów bezpieczeństwa.

Parki i ogrody w Torrevieja

W Torrevieja jest mnóstwo zielonej przestrzeni zarówno do uprawiania sportu jak i zażywania relaksu. Moje ulubione miejsca to ciekawie zaprojektowany, niewielki Molino del Agua Park z licznymi kaskadami i wodospadami oraz młynem wodnym, oraz Parque de las Naciones z ciekawe odwzorowaną mapą Europy, placem zabaw i dużym jeziorem, pełnym ryb, gęsi i kaczek.

6794w2o1sl2

Spacer po plaży w Torrevieja

Największą atrakcją są jednak plaże – biały piasek, place zabaw dla dzieci, korty tenisowe i do piłki nożnej, prysznice, bary, restauracje. Spokojne, ciepłe, czyste wody Morza Śródziemnego są doskonałe do kąpieli, uprawiania sportów wodnych jak nurkowanie lub narty wodne czy windsurfing. Miasto oznaczone jest Błękitną Flagą ze względu na czyste i dobrze zorganizowane plaże.

s39fdl4sow2la

Co sądziecie o Torrevieja? Chcialibyście odwiedzić to miasto, a może już tam byliście? Podzielcie się Waszymi opiniami w komentarzach.