POZNAJEMY

Krew, pot i łzy, czyli jak wygląda Wielkanoc w Hiszpanii.

Hiszpańskie obchody Świąt Wielkanocnych zdecydowanie różnią się od tych do których przywykliśmy w Polsce. W czasie gdy w większości polskich domów odbywają się generalne porządki, a z kuchni wydobywa się zapach gotowanego bigosu i żuru – w całej Hiszpanii rozpoczyna się czas niezwykłych widowisk. Mowa oczywiście o procesjach, które zaczynają się w Niedzielę Palmową Domingo de Ramos i trwają do końca Wielkiego Tygodnia.

Podczas Semana Santa ulice miast i miasteczek stają się scenerią dla procesji, podczas których upamiętnia się mękę i śmierć Chrystusa. Smutek, zaduma i medytacja przenika się z muzyką instrumentów dętych, zapachem kwiatów i kadzideł. Kolory szat uczestników, światła świec oraz ogromne platformy z artystycznymi rzeźbami przedstawiającymi Matkę Boską, Chrystusa lub sceny pasyjne tworzą wyjątkowy obraz. Procesje odbywają się w dzień i noc i trwają nawet po kilkanaście godzin. W większych miastach równocześnie odbywa się kilka procesji, których trasy przebiegają niedaleko siebie.

wielkanoc w hiszpanii

Każdy z regionów Hiszpanii przygotowuje procesje w szczególny sposób. Za region z najbardziej widowiskowymi procesjami uważa się Andaluzję. Procesje w Sewilli, czy Maladze ściągają turystów z  różnych zakątków Hiszpanii, jak i innych krajów.

Uczestnicy procesji

Za organizację procesji odpowiedzialne są bractwa pokutnicze – cofradías lub hermandades. Są to stowarzyszenia wiernych (zarówno osób świeckich jak i duchownych), które należą do konkretnych parafii. Każde bractwo posiada wewnętrzny kodeks, który między innymi określa kolor szat, insygnia i dodatki. Tradycja niektórych bractw sięga nawet do XV i XVI wieku. Powstałe wtedy bractwa odpowiedzialne były za pogłębianie religijnego życia jak i pomoc potrzebującym.

Przynależność do bractwa przenosi się z pokolenia na pokolenie. W każdej procesji uczestniczą dzieci, które są ubrane w charakterystyczne stroje. Aby dzieci wytrzymały tak długi okres czasu i aby dodać im odwagi, co jakiś czas towarzyszące im z boku mamy częstują je przygotowanymi na ten czas słodkościami.

wielkanoc hiszpania semana santa

Dziś największe parafie skupiają nawet kilka tysięcy członków i to właśnie oni aktywnie uczestniczą w procesjach. Każdy z uczestników procesji ma przypisaną swoją rolę, bowiem wszystko jest dokładnie zaaranżowane.

Najbardziej charakterystyczni są nazarenos odziani w szaty pokutne. Na głowach mają spiczaste kaptury zasłaniające im całą twarz, z wyjątkiem otworu na oczy. Niosą długie świece, krzyże lub insygnia bractwa.Procesja wielkanoc w Hiszpanii

Najcięższa praca przypada mężczyznom, których określa się jako costaleros. To oni na swoich barkach dźwigają wielkie platformy pasos lub tronos przedstawiające sceny z Biblii lub pojedyncze postaci, Matkę Boską lub Chrystusa.

Wielkanoc w Hiszpanii

Niektóre z platform ważą ponad tonę i wymagają obecności kilkuset mężczyzn. Biorąc pod uwagę, iż procesje trwają czasami około 10 godzin, costaleros zmieniają się w ustalonym czasie.

semana santa hiszpania wielkanoc

Ważną rolę w procesji spełnia capatazNadzoruje on tempo pochodu, ustala czas odpoczynku oraz wskazuje drogę niosącym platformę. Trasa procesji niekiedy prowadzi przez niewielkie, kręte uliczki. Wówczas capataz pomaga pokonywać zakręty ustawiając odpowiednio costaleros. Całość dopełniają muzycy, którzy na trąbach i bębnach grają pieśni żałobne.

Semana Santa w Hiszpanii

Najważniejszym elementem procesji jest wspomniana wcześniej platforma z figurami zwana paso lub trono. Znajdujące się na niej figury są uważane za arcydzieła sztuki. Są przepięknie zdobione, a całość udekorowana swiezymi kwiatami i świecami.

Trasy procesji są doskonale wszystkim znane. W większych miastach przygotowuje się specjalne broszury informujące w jakich dniach, jakie bractwa organizują procesje. Podane są nazwy ulic i godziny ich przemarszu. W związku z tym, wiele osób gromadzi się na trasach, rozkłada turystyczne krzesełka rezerwując sobie miejsce.

Postoje procesji i odpoczynek

Ze względu na to, że procesje mogą trwać kilka godzin, w ich trakcie zarządza się kilkuminutowe przerwy. W tym czasie costaleros mogą sobie chwilkę odpocząć, nazarenos odbyć pogawędkę z kimś znajomym, a dzieci otrzymać kilka kropel wosku.  Wśród andaluzyjskich dzieci jest tradycja robienia woskowych kul. Aby nie poparzyć rąk, na patyku robi się kulkę z folii aluminiowej, na którą nazarenos po przechyleniu świecy nalewają krople wosku. W ten sposób tworzy się wielokolorowa kula, która według tradycji jest pierwszym krokiem do pozostania nazareno. Ciekawostką jest, iż dzieci nigdy nie proszą o wosk nazarenos w kolorze czarnym.

Wielkanoc Hiszpania dzieci

Nam najbardziej podobają się postoje, podczas których cała procesja milknie. Tronos zatrzymują się w pobliżu balkonów na którym stoją odświętnie ubrani śpiewacy i wykonują śpiew w stylu jondo, przypominające łkanie.

 

 

  • Sara Kosmowska

    Ta procesja wygląda naprawdę imponująco!

  • NotatkiNiki

    Na poludniu Francji, w Roussillon tez od sredniowiecz odbywaja sie procesje. Najwazniejsza jest ta w Wielki Piatek w Perpignan. Bardzo znana jest tez nocna w Colloiure nad Morzem Srodziemnym (opisywalam kiedys na mym blogu). Gdy tylko spedzam Wielkanoc na poludniu, nie ma mowy bym opuscila procesje. To nie tylko misterium religijne, ale przepiekna tradycja (na szczescie nikt sie tam nie biczuje:)