PODRÓŻUJEMY

Wakacje w Andaluzji – najpiękniejsze miejsca, których nie możesz ominąć

Andaluzja

 

Andaluzyjczyk nie jest Hiszpanem ani obywatelem, ani żołnierzem, ani nawet chrześcijaninem; on jest synem Andaluzji, to jest Maurem w nowoczesnej sukni, poetą marzycielem, kocha rozkosze aż do szaleństwa, żywi się miłością i wonią kwiatów. Katolicyzm jest dla niego grą fantastyczną, czarującą go, podnoszącą jego uczucia.¨

Teodor Trippin

W Andaluzji znajdziemy wszystko to, co można kojarzyć z Hiszpanią: cudowne plaże, piękną pogodę, fiestę i pyszne jedzenie. Andaluzja to kolebka flamenco, korridy i Pablo Picasso, kraina słońca i arabskiej architektury. Stąd pochodzi tradycja ludowych zabaw, licznych świąt i festynów. Region słynie z upraw oliwek, które stanowią tu aż 75% zbioru krajowego, bawełny, dębu korkowego, cytrusów i palm daktylowych. Ciężko wyobrazić sobie bardziej hiszpański region Półwyspu Iberyjskiego.

POGODA

Zimy w Andaluzji są ciepłe i deszczowe. Suche i gorące lata zaczynają się w Maladze już na początku maja. Średnia temperatura stycznia i sierpnia w w Maladze 12,5 °C oraz 27,6 °C, a Sewilli wynosi 10,5 °C oraz 28,1 °C.

 

TRANSPORT

Z Polski najwygodniej dotrzeć bezpośrednio do Malagi, wykorzystując następujące połączenia lotnicze:

Ryanair: Warszawa, Kraków, Wrocław

Norgewian: Warszawa

Smartwing: Poznań, Katowice

Andaluzja posiada bardzo rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną- dobrze wytyczoną sieć dróg o doskonałej nawierzchni, a Andaluzyjska sieć kolejowa łączy największe ośrodki miejskie regionu.

Więcej o sposobach na tanie podróżowanie przeczytasz w przewodniku: JAK TANIO PODRÓŻOWAĆ PO HISZPANII.

 

NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA ANDALUZJI

 

Granada

Na intensywne zwiedzanie Granady trzeba zarezerwować pełne dwa dni. Pierwszego z nich można obejrzeć katedrę oraz zabytkowe centrum miasta i klasztor Kartuzów, a drugiego Alhambrę i jej okolice. Zwiedzając Czerwony Zamek, warto najpierw obejrzeć Palacios Nazaríes i Alcázar, następnie Palacio de Caros V, ogrody Partal, Medinę, a później pójść wąwozem do dzielnicy Albaicín.

 

 

Kordoba

Historyczne centrum miasta zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Odwiedzający Kordobę są oczarowani wdziękiem słynnego na całym świecie Meczetu-Katedry. Drugim z obligatoryjnych punktów podróży jest zamek królów chrześcijańskich. Warto też przespacerować się malowniczymi uliczkami dawnej żydowskiej dzielnicy Judería i zachwycić się pięknymi przydomowymi patiami. Więcej informacji na temat ukwieconych krużganków znajdziecie w naszym artykule KORDOBA I JEJ PIĘKNE PATIA.

 

 

Kadyks

Kadyks to najstarsze miasto w całej Hiszpanii. Zostało założone przez Fenicjan i przez wieki było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych oraz łącznikiem z Nowym Światem. To z tamtejszego portu wyruszyła druga ekspedycja Kolumba do Ameryki. W Kadyksie warto zobaczyć katedrę, teatr rzymski, Puerta Tierra, Torre Tavira, kościół San Antonio i klasztor San Francisco. A ponadto przejść się uliczkami, gdzie nagrywano sceny do filmu o agencie 007, ¨Śmierć nadejdzie jutro¨.

 

 

Sewilla

Nie można przyjechać do Andaluzji i nie zwiedzić Sewilli! Trzeba się tam wybrać z co najmniej trzech powodów. Pierwszym jest imponująca, gotycka katedra ze sławetną wieżą zwaną Giralda, drugim- wspaniały zespół pałacowych budowli o nazwie Alcázarnajstarsza królewska posiadłość w Europie, która była nieprzerwanie zamieszkiwana przez hiszpańskich władców, trzecim zaś Archiwum Indii. Wszystkie trzy miejsca figurują na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Swoje kroki warto też skierować na otoczony galeriami plac w kształcie półkola- Plaza de España. Dobrym pomysłem zdaje się też spacer po dzielnicy Triana, słynącej z warsztatów ceramicznych. Uwadze nie powinna też umknąć pobłyskująca w słońcu, dwunastokątna Torre de Oro (Złota Wierza) z XII wieku, należąca do systemu obronnego miasta, w której obecnie znajduje się Museo Maritímo (muzeum morskie). Po całodniowym zwiedzaniu najlepiej odpocząć w cieniu drzew cudownego parku Parque de María Luisa.

 

 

Malaga

Najczęściej to właśnie Malaga jest wybierana jako baza noclegowa przez osoby, które nastawiają się na 1-2 dniowe wycieczki objazdowe po okolicy. Jednak nie należy jej traktować jedynie jako miejsca na nocleg. Będąc tutaj nie można pominąć Arabskiej Alcazaby, królującego na szczycie wzgórza zamku Gibralfaro oraz położonych u jego stóp pozostałości rzymskiego teatru. Prawdziwą perełką Malagi jest Katedra, budowana od XVI do XVIII wieku, na miejscu głównego meczetu miasta. Spragnionych odpoczynku wśród zieleni zachwyci bajkowy ogród botaniczny Jardín Botanico-Histórico de Málaga, w którym znajdują się liczne gatunki roślin z całego basenu Morza Śródziemnego, rosnące tu już od XIX wieku.

 

Nerja

Po co jechać do małego miasteczka położonego 60 km na wschód od Malagi? Z pewnością by zobaczyć jedne z najpiękniejszych panoramicznych widoków na Costa del Sol! Piękna, nadmorska promenada, kończąca się imponującym tarasem widokowym zwanym Balkonem Europy, a także malutkie, piaszczyste plaże, przyciągają jak magnes rzesze turystów z całego świata. Tutaj znajdziesz nasz PRZEWODNIK PO NERJA.

Frigiliana

Podróż do Nerja warto połączyć ze zwiedzeniem oddalonej zaledwie o 7 km białej wioski Frigiliana. Dzięki swojemu położeniu, historii i mauretańskiej zabudowie, uważane jest za jedno z najbardziej uroczych miasteczek Hiszpanii. Spacer po Barrio Morisco jest wielką przyjemnością. Wąskie, brukowane uliczki, pnące się w nieskończoność schody prowadzą do miejsc w których można poczuć „historyczną przeszłość”. Przeczytaj więcej w naszym artykule FRIGILIANA – BIAŁE MIASTECZKO ANDALUZJI.

Mijas Pueblo

Położone zaledwie 30 minut od Malagi Mijas Pueblo, to esencja Costa del Sol. Białe domki położone na wzgórzach, ośle taksówki, zapach karmelizowanych migdałów i zachwycające widoki na panoramę okolicy. Znajdziesz tam fajne knajpki i trafisz na przyjaznych ludzi. Nasz SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK PO MIJAS PUEBLO przybliży Ci najciekawsze miejsca w tym miasteczku. W kilka godzin obejdziesz je całe zaglądając w każdy kąt, więc nie ma sensu rezerwować noclegu.

Ronda

Nie może się też obejść bez wizyty w uroczej Rondzie. Pobielone domki rozsiadły się wygodnie na wysokich skałach płaskowyżu przełamanego na pół przepastnym wąwozem rzeki Guadalevín. Jej brzegi łączy 100-metrowy, łukowy Nowy Most (Puente Nuevo), wzniesiony w XVIII wieku. Malownicze widoki cieszą oko i zapierają dech w piersiach.

Dokładny przewodnik po Rondzie znajdziesz w naszym artykule SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK PO RONDZIE.

 


Andaluzja jest krainą kontrastów. Występująca tu różnorodność krajobrazów i form ukształtowania powierzchni tworzy bogaty wachlarz obejmujący ciepłą dolinę Gwadalkiwiru, zalesione góry, wulkaniczne pejzaże pustyni Tabernas aż po ośnieżone szczyty Sierra Nevada. To wymarzone miejsce zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi, amatorów snowboardu, miłośników golfa, entuzjastów sportów zimowych, osób uwielbiających zwiedzanie zabytków oraz tych, którzy marzą by błogo wypoczywać w cieniu palm.