POZNAJEMY

Letnie niebezpieczeństwa. Uważaj na te rzeczy!

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Większość z nas korzysta ze słonecznej pogody jak tylko może, spędzając jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Chociaż korzystanie ze słońca jest dobre dla duszy (szczególnie po długiej polskiej zimie), to może to oznaczać kłopoty dla ciała. Ponad 90% raka skóry jest spowodowane działaniem promieni słonecznych! Radzimy, w jaki sposób możecie chronić siebie i swoich bliskich tego lata.

 

¨Diagnostyka i wczesne wykrycie może zapobiec ryzyku wystąpienia raka skóry, ale najważniejszą lekcją jest zapobieganie.¨

 

Tymczasem użytkownicy internetu już myślą o pięknej opaleniźnie i wymieniają się bezcennymi radami, jak ją osiągnąć.

 

Po drugiej stronie barykady stoją lekarze, bijąc na alarm i organizując kampanie społeczne ostrzegające przed rakiem skóry.

 

Wszystko to jednak jak grochem o ścianę. Janusze i Bożeny opalania wiedzą przecież swoje. ¨Nie po to jadę do ciepłych krajów, żeby wrócić bez opalenizny¨, ¨Jak płacę to wymagam¨, ¨Jak już jadę na wakacje, to chce się po powrocie pochwalić piękną opalenizną¨ i nasze ulubione ¨Żyje się tylko raz. Od czegoś trzeba umrzeć¨. Spokojnie i tak się opalicie, bo jest to naturalna reakcja organizmu na zwiększone promieniowanie na jakie zostanie wystawione wasz organizm. Można to jednak robić bezpiecznie.

Poznaj 10 sposobów, jak chronić się przed słońcem.

#1 Zakładaj przewiewne ubrania

Noś jasne, luźne ubrania wykonane z naturalnych materiałów takich jak bawełna, jedwab czy len, by zwiększyć odbijanie promieni słonecznych i przyspieszyć odparowywanie potu. W czasie upałów nie okrywaj dziecka kocykiem, nie ubieraj go także w grube ubrania. Niemowlęta nie tolerują dobrze ciepła, ponieważ gruczoły potowe nie są u nich dobrze rozwinięte.

#2. Krem z wysokim filtrem UV

Stosuj krem z wysokimi filtrami. Wysoki filtr to nie 15SPF, chyba że Twoi rodzice pochodzą z Afryki! Planując urlop w Hiszpanii, stosuj protektor min. 30, a na bardziej delikatne partie ciała, takie jak twarz czy dekolt nakładaj filtr +50.

Wybierając dla siebie odpowiedni kosmetyk, zwróć uwagę nie tylko na wysokość, ale też na rodzaj filtrów. Przed promieniowaniem typu UVB chronią filtry oznaczone na opakowaniach symbolem SPF, natomiast przed promieniowaniem UVA, skrótem PPD lub IPD. Jeśli na kosmetyku przeciwsłonecznym znajduje się jedynie informacja o filtrach SPF, to sygnał ostrzegawczy by takiego preparatu nie wybierać, bowiem producent nie zadał sobie wydtarczającego trudu, by zapewnić użytkownikowi prawidłową ochronę przeciwsłoneczną.

Tak samo istotny jak wybór preparatu jest sposób jego nakładania. Aplikuj krem 20–30 minut przed wyjściem na słońce. To czas potrzebny na jego całkowite wchłonięcie i aktywację na skórze.

# 3. Okulary przeciwsłoneczne

Zawsze kiedy przebywasz na zewnątrz noś okulary przeciwsłoneczne, które posiadają soczewki z filtrem UV-400. Taki filtr w 100% pochłania promieniowanie słoneczne UVA, UVB i UVC, całkowicie chroniąc oczy przed uszkodzeniami. Pamiętaj, soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji- raz zniszczona nie ma szans na naprawę. Nie kupuj okularów na bazarze. Jakość okularów potwierdzają europejskie atesty (m.in. EN166:2001, CE, 89/686/EWG, EN1836+A1:2009 lub ISO9001:2000) , które świadczą o tym, że dany model okularów rzeczywiście posiada deklarowany filtr UV i spełnia podstawowe normy. Jeśli masz wątpliwości co do mocy filtra, możesz sprawdzić to u optyka, który wykona specjalny test- taka usługa jest darmowa.

#4. Kapelusz lub czapka z daszkiem

Używaj kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem, które ochronią nie tylko Twoją głowę ale także szyję, kark i ramiona przed słońcem.

#5. Wszystko z umiarem

ograniczaj czas przebywania na słońcu od max. 2-3 godzin przed i po górowaniu Słońca. W godzinach największego nasłonecznienia (od około 10:00 do 16:00 w lecie) szukaj cienia i niech Ci nie przejdzie choćby przez myśl, żeby w tych godzinach leżeć plackiem na plaży!

# 6. Nawadniaj organizm

Pij dużo bezalkoholowych napojów w celu uzupełniania płynów, które tracisz wraz z potem. Nie czekaj, aż poczujesz, że jesteś spragniony. Pragnienie nie jest wiarygodnym znakiem, że organizm potrzebuje nawodnienia. Podczas ćwiczeń pij wodę często ale małymi łykami. Woda jest najlepszym napojem, aby zastąpić utracone płyny. Lepiej pić wodę z dodatkiem odrobiny soli (rozpuść ½ łyżeczki soli w 1 litrze wody).

# 7. Reguluj temperaturę

Jeśli czujesz, że jest Ci bardzo gorąco, spróbuj się ochłodzić. Otwórz okno, użyj wentylatora lub włącz klimatyzator.

#8. Wybieraj rozsądnie

Nie pij alkoholowych napojów ani napojów z dodatkiem kofeiny czy teiny (kawa, herbata, napoje energetyzujące, itp.), ponieważ przyspieszają utratę płynów.

#9. Bądź odpowiedzialny

Nie przebywaj ani nie pozostawiaj swoich bliskich ani zwierząt w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie bez włączonej klimatyzacji. Ani na chwilę. Nigdy.

#10. Dawkuj wysiłek fizyczny

Zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń fizycznych w najgorętszych porach dnia. Zamiast tego biegaj, uprawiaj jogging lub ćwicz wczesnym porankiem lub późnym wieczorem. Dodatkowo jeśli temperatura powietrza na zewnątrz wynosi więcej niż 27ºC, a wilgotność powietrza jest wysoka, rozważ wykonanie skróconej procedury ćwiczeń.

I najważniejsze – aby chronić się gdy temperatura jest bardzo wysoka, pamiętaj o zdrowym rozsądku.

  • Kremy z wysokim filtrem to podstawa. Na wyjeździe w Turcji po 1 lub 2 dniach stwierdziłam, że wcale się nie opalilam więc zmniejszyłam filtr a chwilami nawet opalałam się bez kremu. To było najgorsze co mogłam zrobić, później przez kilka dni skóra schodziła i piekła niemiłosiernie.. dlatego teraz zawsze pamiętam o wysokim filtrze 😉

  • Anna Olszanowska

    bardzo przydatne informacje na pewno wykorzystam przy wyjeździe do Tajlandii 🙂 choć jeszcze nie w tym roku.

  • Patrycja Czubak

    Nie wiedziałam, że kosmetyki z SPF nie chronią odpowiednio przed słońcem. Fajnie, że mogłam się tego dowiedzieć, dziękuje 🙂

  • elka

    Takie rady to naprawdę są podstawą. Więc istotne, by taki dekalog mieć.