POZNAJEMY

Tropikalne owoce, które rosną w Hiszpanii

owoce targ

Hiszpania dzięki swojemu klimatowi może poszczycić się różnorodnością pysznych owoców i warzyw. Dlatego jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystow miejsc, są lokalne targi. Na uginających się pod ciężarem owoców straganach, znaleźć można egzotyczne smakołyki, które ciężko kupić w polskim ,,warzywniaku”. Poniżej prezentujemy wybrane owoce, które rosną w Hiszpanii i zachęcamy was do ich wypróbowania.

Zagłębiem uprawy owoców tropikalnych w Hiszpanii jest Andaluzja, a dokładniej wybrzeże zwane Costa Tropical sąsiadujące z Costa del Sol. Charakteryzuje się ono klimatem subkontynentalnym (międzyzwrotnikowym) ze średnią temperaturą roczną wynoszącą 20⁰ C oraz z liczbą 320 dni słonecznych w roku. Wśród owoców dojrzewających w cudownym słońcu można tutaj spotkać miedzy innymi: banany, ananasy, mango, papaję, awokado, daktyle, pomarańcze i mandarynki

 

AWOKADO

 

Jeżeli ktoś zapyta was, czy jedliście kiedyś smaczliwkę wdzieczną, nie odpowiadajcie od razu nie. Pod tą nazwą kryje się bowiem znane nam wszystkim awokado. Ten cenny owoc o niezbyt wyraźnym smaku znany jest w Europie od połowy XVII wieku. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a jako pierwsi mieli okazję smakować go hiszpańscy konkwistadorzy podczas podboju Meksyku. Tak się złożyło, że Hiszpania jest dziś jedynym miejscem w Europie w którym prowadzi się uprawę awokado. Oczywiście nie jest to zasługa konkwistadorów, tylko wyjątkowego tropikalnego mikroklimatu występującego pomiędzy Granadą a Malagą. Sezon na awokado rozpoczyna się od września i trwa do czerwca. Będąc w Hiszpanii koniecznie spróbujcie ten wyjątkowo bogaty w cenne składniki owoc, którego smak zdecydowanie się różni od owoców kupowanych w Polsce. Podczas wizyty na południu Hiszpanii udajcie się na miejscowy targ, na którym można zakupić awokado bezpośrednio od osób, które uprawiają awokado w swoim ogródku.

 

MANGO

mango owoc

Owoc Mango pochodzi z Indii. Obecnie uprawia się go w wielu krajach na różnych kontynentach. W Europie jedynym miejscem,  w którym rośnie mango jest Andaluzja, a dokładnie strefa Costa Tropical. To właśnie tutaj od ponad 30 lat uprawia się ten jededen z najbardziej pysznych i pożywnych owoców. Odmian mango jest ponad sto, ale hiszpańskie warunki pogodowe pozwalają na uprawe tylko ośmiu z nich. Każda z tych odmian różni się między sobą kolorem, zapachem, smakiem i rozmiarem. Główną zaletą mango pochodzącego z Hiszpanii, w odniesieniu do owoców przywożonych z innych kontynentów jest czas, który upływa od zbioru do dostarczenia do konsumenta. Mango pochodzące z Malagi przechowywane jest tylko kilka dni w chłodniach. Te przywożone np. z Ameryki Południowej mogą w chłodni spędzić kilka tygodni. Jeżeli więc będziecie mieli do wyboru w Polsce mango pochodzące z Brazyli lub Hiszpanii, zdecydowanie wybierzcie mango hiszpańskie.

 

CZERYMOJA

chirimoya owoc

 

Przyznajemy się, że pierwszy raz spróbowałyśmy flaszowiec peruwiański w Hiszpanii. Ten dziwnie wyglądający owoc mało znany jest w Polsce. Związane jest to z delikatnością owocu, który jest bardzo wrażliwy, nietrwały i wymaga konsumpcji w kilka dni po zerwaniu, czyli nie nadaje się do długiego transportu. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że czerymoja, która pochodzi z Ameryki Południowej uprawiana jest w Maladze. Sezon na czerymoje rozpoczyna się od września i trwa do kwietnia. Jak smakuje ten owoc? Jest bardzo słodki i ciężko określić dokładnie smak. Za każdym razem można doszukać się innych posmaków. Nam najbardziej przypomina połączenie słodkiej gruszki z budyniem waniliowym. Aby zjeść czerymoję wystarczy przekroić ją na pół, usuwać pestki i wybierać miąższ łyżeczką.

 

GRANAT

granat owoc

 

Granat to owoc, który symbolizuje życie i płodność. Jest jednym z najstarszych owoców hodowlanych Bliskiego Wschodu, wokół którego krąży wiele opowieści. Persowie do dziś wierzą, że Ewa nie skusiła się na jabłko, tylko owoc granatu. Starożytni Egipcjanie wkładali owoce granatu do grobu zmarłego wierząc, że dzięki niemu zmarły uzyska wieczne życie.  Do Europy granaty trafiły dzięki fenickim kupcom, a uprawę ich na terenach dzisiejszej Hiszpanii zapoczątkowali Maurowie. To właśnie dzięki mauretańskiej nazwie tego owocu, najpiękniejsze miasto Andaluzji nazywa się Granada. Uprawy praktykuje się w Hiszpanii do dzisiaj i od września do końca listopada, hiszpańskie targi i sklepy oferują nam najlepsze owoce. Granat można jeść na wiele sposobów. Po przekrojeniu wystarczy wydobyć z niego soczyste ziarenka i jeść na surowo. Świetnie nadaje się na sok lub jako dodatek do sałatek i mięs.

 

FIGA

figi

Figa – owoc dobrze znany w Polsce, przynajmniej w wersji suszonej. Figi rosną na drzewach figowych, które uchodzą za jedne z najstarszych na ziemi. Ich ojczyzną są rejony Azji Mniejszej, chociaż dzisiaj uprawiane są w krajach basenu Morza Śródziemnego, w tym w Hiszpanii. W trakcie dojrzewania owoce zmieniają kolor od jasnozielonego do ciemnobrunatnego. Wnętrze owocu jest czerwone, soczyste i bardzo słodkie. Będąc w Hiszpanii możecie zauważyć na targach owoce fig sprzedawane jako brevas, są to owoce figowca pochodzące z pierwszych zbiorów. Sezon na figi rozpoczyna się od czerwca i trwa do końca września. Figi do spożycia powinny być delikatne i miękkie w dotyku. Jeżeli zauważycie na nich biały równomierny nalot oznacza to, że wytrącił się z owocu cukier, a figa jest bardzo dojrzała i słodka.

 

KAKI

kaki

Jeżeli w sklepach pojawia się w sprzedaży owoc kaki oznacza to, że jesień w Hiszpanii rozpoczęta. Kaki Persimon jest czerwono pomarańczowym owocem, przypominającym z wyglądu pomidora z czterema listkami po spodniej stronie. Miąższ w zależności od odmiany może być lekko twardawy lub miękki, a jego charakterystyczny smak przypomina połączenie brzoskwini ze słodkoscią gruszki. Charakteryzuje się dużą ilością właściwości bardzo korzystnych dla naszego ciala. Sezon na kaki w Hiszpanii zaczyna się od października i trwa do lutego. Kaki jest bardzo delikatnym owocem, który musi być dojrzały w czasie konsumpcji. Jeśli jest nadal zielony, powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, do momentu aż dojrzeje. Proces ten można przyspieszyć, trzymając go w papierowej torebce z innymi owocami, takimi jak banan czy jabłko. Przed spożyciem obieramy owoc ze skórki.

 

PLATANOS

Często słyszymy pytanie, czy w Hiszpanii rosna banany? Oczywiście, że rosną i aktualnie Hiszpania jest największym producentem bananów spośród wszystki krajów Unii Europejskiej.  Uprawia się je głównie na wyspach La Palma, El Hierro, La Gomera, jak i na Teneryfie. Na hiszpańskich targach można zauważyć typowe banany – bananas, jak ich mniejszą wersję sprzedawaną jako platanos uprawianą na Wyspach Kanaryjskich. Jaka jest róznica pomiędzy nimi? Wystarczy zapytać Hiszpana, który będzie nam wychwalał wyższość platanos nad bananas. Wizualnie platanos mają mniejszy rozmiar, a w smaku są bardziej słodkie i apetyczne.

NISPERO

nisperos

 

Nispero znany pod innymi nazwami jako miszpelnik japoński, groniweł japoński, kosmatka japońska, albo loquat. Jest to pomarańczowo -żółty owoc o delikatnym miąższu i słodko – kwaskowym smaku. Kiedy dojrzeje, uzyskuje maksymalną słodycz, chociaż ma tendencje do gorzkiego smaku. Pochodzi z Chin i Japonii, a obecnie uprawia się go w Indiach, USA , w Ameryce Południowej, na południu Afryki oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Hiszpanii największe jego uprawy występują w Alikante, Granadzie i Maladze. Pojawienie się owoców w sprzedaży oznacza dla Hiszpanów początek wiosny, bowiem sezon na nispero rozpoczyna się w marcu i trwa do czerwca. Nispero ma bardzo wiele właściwości odżywczych, w tym wysoką zawartośc  błonnika i witaminy A, minerałów, takich jak potas i wapń, co czyni je idealnym owocem do obniżania poziomu cholesterolu, kontrolowania diety, utraty waga i zapobiega starzeniu się skóry. Aby zjeść owoc należy go delikatnie przekroić, wyjąć nasiona i delikatnie ściągnąć skórkę.

 

OPUNCJA FIGOWA

opuncja owoc

Opuncja zwana figą indyjską pochodzi z Meksyku i uprawiana jest głównie dla owoców. Mają one owalny, lekko wydłużony kształt. Przyjmują barwy od zielonej, poprzez żółtą, pomarańcz, aż do czerwonej. Ich skórka jest średnio twarda i posiada kolce, które troche komplikują przygotowanie opuncji do spożycia. Miąższ opuncji jest słodki i soczysty, ze znaczną ilością drobnych nasion. Spożywa się go na surowo, ale też wykorzystuje do produkcji przetworów, soków i galaretek. Przed spożyciem owocu bardzo ważne jest dobre oczyszczenie go z kolców, które ciężko jest dostrzec ponieważ są cieniutkie i przezroczyste.

 

Oczywiście, lista owocow występujących w Hiszpanii jest zdecydowania większa. Może mieliście okazje spróbować owoce, które nie znalazły się na naszej liście. Jeżeli tak, to napiszcie jaki to był owoc i jakie pozostawił wrażenia smakowe.