GOTUJEMY

Torrija – wielkanocny przysmak w Hiszpanii

torija 5

O tym, że w Hiszpanii zbliżają się Święta Wielkanocne (Semana Santa), można przekonać się odwiedzając tutejsze cukiernie. Zaczynają w nich królować różnorodne słodkości, które przyrządzane są na okres postu i Wielkanocy. Wśród nich prym wiodą torrijas. 

Torrija jest hiszpańskim słodkim specjałem, który przyrządza się ze smażonego chleba. Przed smażeniem chleb namacza się w mleku lub w słodkim winie i obtacza w jajku. Podaje się go z wybranymi dodatkami – cukrem, cynamonem, słodkim syropem, miodem lub winem.

Deser był już znany w XV wieku. Jedna z hipotez mówi, że ta słodka potrawa została wynaleziona przez zakonnice, które przygotowywały ją z resztek chleba. Torrijas spożywano w czasie postu – wśród składników nie było mięsa, a sama potrawa była bardzo kaloryczna. Przy okazji wykorzystywano chleb, który pozostawał z dni poprzednich.

 

Jak przygotować torrija con leche (z mlekiem)

Składniki:

 • jedna czerstwawa długa bułka wrocławska / może być chleb –  (z dnia poprzedniego)
 • 1 litr mleka
 • 1 laska cynamonu
 • skórka z jednej cytryny
 • 100 gram cukru
 • 2 jajka
 • olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek
 • 2 łyżki zmielonego cynamonu z 3 łyżkami cukru (do posypania)

Przygotowanie:

 1. Do garnka wlewamy mleko. Dodajemy laskę cynamonu i skórę z cytryny (najlepiej jak nie bedzie miała białej części). Gdy mleko zaczyna się gotować, dodajemy cukier. Mieszamy i czekamy, aż cukier się rozpuści. Następnie odstawiamy mleko do ostudzenia. Po ostudzeniu wyjmujemy laskę cynamonu oraz skórkę z cytryny.
 2. Kroimy bagietkę/chleb w grube, skośne plastry. Grubość powinna wynosić okolo 2 cm lub 2,5 cm. Jest to ważne, ponieważ chleb po namaczeniu nie może się  łamać.
 3. Do naczynia wykładamy kromki chleba i zalewamy je mlekiem (nie wykorzystujemy wszystkiego mleka). Po kilku minutach dolewamy kolejną część mleka i czekujemy, aż chleb nasiąknie mlekiem – około 20 minut. Chleb nie może być w środku suchy!
 4. W naczyniu roztrzepujemy jajka. Na patelni umieszczamy olej (na wysokość około 1,5 cm) i podgrzewamy go.
 5. Delikatnie obtaczamy namoczone kromki chleba w jajku. Smażymy je z każdej strony, aż do uzyskania złotego koloru. Po usmażeniu wykładamy je na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, w celu pozbycia się nadmiaru oleju.
 6. Torrijas posypujemy mieszanką cukru i cynamonu. Można je jeść na gorąco lub zimno. Jeżeli pozostawiamy torrijas do zjedzenia na zimno, możemy przechowywać je w naczyniu z niewielką ilością mleka, ktore przygotowaliśmy do namaczania. Gotowe torrijas przechowujemy w lodówce.

SMACZNEGO!