PODRÓŻUJEMY

Sporty wodne na Costa del Sol. Sprawdź czy warto.

sporty wodne na costa del sol

Sporty wodne  na Costa del Sol można uprawiać bez limitów. Żeglarstwo, narty wodne, nurkowanie, kajakarstwo, surfing i wszystkie jego odmiany jak: kite surfing, windsurfing, stend-up paddle… Costa del Sol to idealne miejsce w zasadzie dla każdego rodzaju wodnego szaleństwa.

Wybrzeże Costa del Sol jest położone na południowym skraju kontynentalnej Hiszpanii. Wzdłuż niego, między miejscowościami Sotogrande i Nerja, rozciąga się ponad 160 kilometrów pięknej linii brzegowej, która przez cały rok obfituje w różnorodne  atrakcje wodne. Jest tam zlokalizowanych 11 przystani (hiszp. marinas) i ponad 4 000 stanowisk oraz kilkoma klubami i szkołami oferującymi szeroką gamę kursów na różnych poziomach zaawansowania. Wszystko to w otoczeniu ponad stu plaż i niesamowicie przyjaznej pogody. W letnich miesiącach średnia temperatura powietrza waha się między 19-30 stopni Celsjusza.

W miejscowości Marbella znajdują się 4 ośrodki portowe: Puerto Banús, Cabopino, Puerto Deportivo de Marbella,Puerto Deportivo Marina. Nadmorskie miasteczka: Manilva, Estepona, Fuengirola, Benalmádena oraz Velez posiadają równie piękne, choć nie tak okazałe przystanie. W Maladze natomiast znajdziecie Puerto Deportivo el Candado i Real Club Mediterráneo de Malaga. Większość z wyżej wymienionych to kluby żeglarskie o długiej tradycji. Królewski Klub Żeglarski w Maladze, w którym odbywają się liczne regaty, jest najstarszym ośrodkiem żeglarskim w Hiszpanii, z historią sięgającą 1873 roku.

Żeglarstwo na Costa del Sol

Chcesz się nauczyć żeglarstwa w te wakacje? Na przeciw Twoim marzeniom wychodzą szkoły żeglarskie takie jak Club Nautico Benalmadena, oferując kursy dla początkujących. W trakcie pięciodniowego szkolenia rejsowego (15 godzin zajęć) poznasz nauczysz się  manewrowania jachtem na żaglach oraz na silniku, a także opanujesz wiele innych elementów praktyki żeglarskiej takich jak np. stawianie i składanie masztu, śluzowanie,  wiązanie i używanie podstawowych węzłów żeglarskich, a także poznasz niezbędne zasady nawigacji, bezpieczeństwa i podstawy ratownictwa wodnego. Po kolejnym tygodniu (kolejne 15 godzin) powinieneś zdobyć wiedzę niezbędną do samodzielnego żeglowania. Kursy w Benalmádena odbywają się też w trybie weekendowym – w soboty w godzinach 11-14.00 przez cały rok.

Port jachtowy w luksusowym kurorcie Marbella. Fot. The Doer.

 

Nowoczesne kluby żeglarskie i powiązane szkoły mają w ofercie nie tylko tradycyjne sporty wodne jak wioślarstwo czy żeglarstwo, lecz także wiele innych dyscyplin jak stand-up paddle, kajakarstwo, surfing, windsurfing, narty wodne i wiele innych. Podobnie jak w Benalmadena, lekcje są prowadzone zarówno po hiszpańsku jak i po angielsku.

Czartery żaglówek i jachtów

Istnieje wiele firm czarterowych oferujących kursy dla początkujących i zaawansowanych jak i egzaminy na patent sternika czy żeglarza jachtowego. Każdy kto posiada stosowne uprawnienia może wynająć żaglówkę, zarówno na krótkie, jednodniowe rejsy jak i dłuższe eskapady. Entuzjaści żeglarstwa którzy posiadają nikłe lub małe doświadczenie, ale nie chcą przegapić tak wyjątkowej okazji do przeżycia żeglarskiej przygody, mogą skorzystać z bogatej oferty wycieczek- armatorzy oferują zarówno krótkie wypady wzdłuż wybrzeża Costa del Sol, dłuższe wycieczki na odległe plaże, oraz żeglarskie podróże na plaże Maroka, Baleary, a nawet do Grecji. Duch przygody nie ma granic.

Firmy czarterowe oferują także wynajem łodzi na specjalne uroczystości jak przyjęcia okolicznościowe, urodziny wieczory panieńskie i kawalerskie lub imprezy firmowe- z muzyką na żywo, pływaniem na otwartym morzu, nartami wodnymi i masą innych atrakcji.

Surfing w Hiszpanii

Na pewno nie raz widziałeś niesamowite fotografie szerokich, białych plaż Tarify z setkami kolorowych kitesurfingowych latawców fruwających wysoko ponad falami. Tarifa to najbardziej wysunięte na południe miasto kontynentalnej Hiszpanii. Nie bez powodu jest uważana za Europejskie Eldorado dla surferów, kitesurferów i windsurferów. Wysokie temperatury i bezchmurne niebo przez całe lato ściągają do Tarify amatorów sportów wodnych. Miasto jest jednym ze światowych ośrodków subkultury surfingowej, czemu zawdzięcza swoją specyficzną atmosferę.

Costa del Sol także oferuje miłośnikom wodnego szaleństwa kilka kitesurfowych spotów, które mogą konkurować z warunkami na Tarifie. Znajdują się w tych nadmorskich miejscowościach: Estepona, Marbella (San Pedro, Los Monteros i Cabopino), La Cala de Mijas oraz Guadalmar w Maladze. Niemniej jednak obecnie tylko Estepona ma oficjalnie zaprojektowane plaże do kitesurfingu. Z drugiej jednak strony, w 2004 roku to właśnie Playamar w Los Álamos została uznana za jeden z punktów najchętniej wybieranych przez kitesurferów, przyciągając codziennie setki sportowców. W 2015 roku, z uwagi na bliskość lotniska w Maladze, władze zabroniły kite surfingu na Playamar ze względów bezpieczeństwa. Surferzy przenieśli się do Guadalmar, gdzie mogą ćwiczyć podniebne ewolucje bez obaw.

 

Nauka kitesurfingu

Wszyscy, którzy chcą nauczyć się sztuki kitesurfingu, mogą zasięgnąć lekcji w jednej z wielu szkół na Costa del Sol. Wiele kursów jest ogłaszanych jedynie za pośrednictwem social mediów i odbywa się tylko gdy warunki pogodowe są wystarczająco dobre. Przy wyborze kursu upewnij się, że szkoła i instruktor posiada ubezpieczenie (NNW, OC, itp.) oraz sprawdź czy nauczyciel posiada stosowne uprawnienia oraz doświadczenie. Nie zaszkodzi także rzucić okiem na jakość i stan sprzętu, które nie powinny budzić najmniejszych obaw.

Szkoły surfingu na Costa del Sol pojawiają się jak grzyby po deszczu. Uwagę zwraca jednak Secret Spot Kite & SUP Center, działająca od 2004 roku. Była pierwszym tego typu miejscem w Los Álamos, a obecnie ma swoją bazę w Guadalmar. Chociaż Guadalmar nie jest plażą oficjalnie zaprojektowaną z przeznaczeniem dla kitesurfingu, to surferzy są tu tolerowani i mile widziani. Już po tygodniowym szkoleniu jesteś w stanie osiągnąć dobry poziom kitesurfingu. Kursy są organizowane w zasadzie przez cały rok. Możesz uczestniczyć w zajęciach indywidualnych jak i grupowych, prowadzonych zarówno po hiszpańsku jak i po angielsku.

 

PRZYDATNE INFO

 • Club Nautico Benalmadena
  tel. +34 952 44 42 34
  www.cnmbenalmadena.com
 • Club Nautico Fuengirola
  tel. +34 952 47 04 06
  www.clubnauticofuenfirola.com
 • Królewski Klub Żeglarski w Maladze
  tel. +34 952 22 63 00
  www.realclubmediterraneo.com
 • Charter Sail and Fun
  tel. +34 952 21 95 18
  www.sailandfun.es
 • Secret Spot Kite & SUP center
  tel. +34 952 05 84 47
  www.secret-spot.es

 

 • Czarna Skrzynka

  Ummmm…bilety na Tene już są 🙂 W lipcu będzie się działo!

 • Alicji pisanie

  Wszystko fajnie, tylko, że ja mam uraz do pływania w jeziorach i morzach, gdy wiem, że jest głęboko. Kiedyś coś niefajnego przeżyłam:) Nie mam problemów z basenami, bo wiem, że mogę się w razie czego czegoś chwycić i fala mnie nigdzie nie poniesie;p Jedynie mogłabym skorzystać z żeglarstwa, bo wtedy nie jestem w wodzie:)

 • Gosia

  Piękne zdjęcia 😊 ja niestety nie umiem pływać i trochę się boję.