GOTUJEMY

Sardele marynowane w occie – Boquerones en vinagre

boquerones okladka

Sardele marynowane w occie winnym, zwane jako boquerones en vinagre, są jednym z najpopularniejszych tapas serwowanych w hiszpańskich barach, szczególnie na południowym wybrzeżu.  Z pysznych sardeli słynie Malaga, gdzie przyrządza się je na kilka sposobów. Dlatego też, boqueron jest jednym z symboli miasta, a jej mieszkańców nazywa sie przekornie boquerones.

 

ESPETOS DE SARDINAS – pieczone sardyny

espetos

Jeżeli będziecie mieli okazję odwiedzić Costa del Sol, z pewnością zauważycie w pobliżu chiringitos (barach znajdujących się przy plażach) małe łódki wypełnione piachem. Są to miejsca, gdzie opieka się nad ogniem ryby i owoce morza. Najczęściej są to sardele, które przyrządzane w ten sposób nazywane są espetos de sardinas. Upieczone ryby posypuje się solą gruboziarnistą i podaje się z kawałkiem cytryny.

 BOQUERONES FRITOS – smażone sardele

boqerones fritos

Będąc w Maladze, w której specjalnością są smażone ryby pescados fritos, możecie się przekonać jak wyśmienicie smakują smażone sardele boquerones frifos. Do ich przyrządzenia potrzebna jest tylko mąka, w której panieruje się rybki oraz oliwa,  na której się je smaży. Przed spożyciem polewa się je sokiem z cytryny i …pycha, że palce lizać!

BOQUERONES EN VINAGRE – sardele w occie winnym

boquerones vin

Tak jak w powyższych potrawach boquerones en vinagre przyrządza się z sardeli. Marynuje się je w occie winnym, dzięki czemu uzyskują biały kolor mięsa, a ich smak staje się delikatniejszy. Podaje się je posypane czosnkiem i świeżą pietruszką oraz polewa obficie oliwą.

 

Poniżej podajemy Wam przepis na boquerones en vinagre otrzymany od zaprzyjaźnionej Hiszpanki. Wielkorotnie z tego przepisu korzystałyśmy i zawsze sardele zrobione w ten sposób smakują przepysznie.

SKŁADNIKI:

 • 1/2 kg świeżych sardeli
 • ocet winny
 • oliwa virgen extra
 • sok z cytryny
 • 3 ząbki czosnku
 • garść świeżej pietruszki
 • sól

PRZYGOTOWANIE:

Czyszczenie sardeli

 1. Ręcznie usuwamy głowę, wnętrzności i kręgosłup (kupując ryby w Hiszpanii, w większości miejsc sprzedawcy czyszczą ryby na życzenie klienta).
 2. Następnie opłukujemy sardele pod bieżącą, zimą wodą w celu usunięcia krwi.
 3. Po wstępnym opłukaniu, przekładamy sardele do miski, zalewamy je zimną wodą i pozostawiamy na 5 minut. Po upływie czasu zmieniamy wode i dodajemy do niej sok z cytryny. Pozostawiamy na 10 minut.
 4. Wykładamy sardele na papierowy recznik w celu ich oszuszenia.
 5. Przekładamy ryby do plastikowego naczynia i zamykamy pojemnik. Umieszczamy pojemnik w zamrażalce na min 24 godziny w temperaturze -20 C. Proces ten jest istotny w celu wyeliminowania ewentualnych larw pasożytów w mięsie.

Marynowanie

 1. Do naczynia wyciskamy sok z połówki cytryny, dodajemy 300 ml octu winnego (vinagre), 100 ml zimnej wody oraz 1,5 łyżeczki soli kuchennej.
 2. Odmrożone ryby umieszczamy w płaskim naczyniu i zalewamy marynatą. Ważne jest aby wszystkie ryby były w niej zamoczone (jeżeli zabrakło marynaty można ją dorobić). Zamykamy pojemnik i umieszczamy go w lodówce na 3-4 godziny.
 3. Po upływie wskazanego czasu mięso sardeli powinno być juz białe.

Końcowy etap przygotowania sardeli

 1. W naczyniu umieszczamy 100 ml oliwy. Dodajemy do niej drobno pokrojony czosnek oraz posiekaną zieloną natkę pietruszki.
 2. Odsączone z marynaty filety sardeli układamy warstwami w płaskim pojemniku. Każdą warstwę polewamy przygotowaną oliwą z czosnkiem i pietruszką. Zamykamy pojemnik i odkładamy na 24 godziny do lodówki.
 3. Gotowe boquerones podajemy w towarzystwie chleba.

SMACZNEGO!

 

 P.S  W Polsce raczej ciężko zakupić świeże sardele, ponieważ rzadko spotyka się je w Bałtyku. Miałyśmy przyjemność spotkać w Maladze Polaków, ktorzy powiedzieli nam, że przyrządzają w podobny sposób polskie szproty.