GOTUJEMY

Sangria – oryginalny hiszpański przepis

sangria-przepis

Sangria (hiszp. Sangría) to typowy napój alkoholowy, serwowany w Hiszpanii w letnie dni. Swoją nazwę wziął od hiszpańskiego słowa Sangre (krew), ze względu na intensywny, czerwony kolor.

Sangria, tradycyjnie, przygotowywana jest na bazie młodego, czerwonego wina, wody niegazowanej, soku z cytryny, cukru i świeżych, dojrzałych owoców brzoskwini oraz jabłka i kory cynamonu. Wszystko, co trzeba zrobić to wymieszać składniki.

Obecnie, 200 lat od powstania oryginalnej receptury, spotkać można wiele wariacji pierwotnego przepisu. I tak, niektórzy do Sangrii dodają inne typy owoców: pomarańcze, banany, truskawki, a nawet kiwi. Woda i naturalny soku zamieniane są na słodzone napoje gazowane. Inni smak Sangrii wzmacniają wysokoprocentowymi trunkami- likierami, rumem czy wermutem. Według wytycznych Królewskiej Akademii Języka Hiszpańskiego (hiszp. Real Academia Española, instytucja odpowiedzialna za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego), takiego napoju nie powinno się nazywać Sangía, lecz Zurra.

Znane są także regionalne odmiany Sangrii- katalońska Sangría de Cava z dodatkiem białego wina musującego o tej samej nazwie, a także Astruryjska Sangría de Sidra, przygotowywana na bazie Cydru. W Hiszpanii można też spotkać Sangrię wykonaną z białego wina – Sangría Blanca.

Najważniejsze podczas przygotowywania Sangrii jest to, by nie robić jej tuż przed podaniem, lecz odstawić ją w chłodne miejsce na 2-3 godziny, tak aby owoce przemacerowały się i oddały swój smak.

 

Sangria – przepis tradycyjny:

(Składniki dla 4 osób)
  • 1 butelka młodego, czerwonego wina (3/4 litra)
  • 2 brzoskwinie
  • 1 jabłko
  • sok z dwóch dużych cytryn
  • 1 laska cynamonu (4-5 cm)
  • 3 łyżki cukru
  • lód do podania
  • woda źródlana (opcjonalnie)

Obrane i pokrojone w kostkę owoce przełożyć do dużego, szklanego dzbanka. Dodać wino, cukier oraz laskę cynamonu, a także sok z cytryn, przy czym uważać, by do napoju nie dostała się ani jedna pestka, bo sprawi to, że Sangria będzie gorzka. Wymieszać drewnianą łyżką i pozostawić w lodówce na 2-3 godziny.

Tuż przed podaniem dodać dużo lodu. Jeśli chce się Sangrię delikatniejszą w smaku, można rozrzedzić ją źródlaną wodą.