PODRÓŻUJEMY

RONDA W JEDEN DZIEŃ

Planujesz wyjazd do Hiszpanii? Ronda jest miejscem, ktore warto odwiedzic

RONDA

Planujecie wakacje w słonecznej Andaluzji i szukacie ciekawych miejsc, które warto odwiedzić? A może macie już dość leżakowania na plaży i szukacie miejsca, gdzie będziecie mogli podziwiać piękne widoki i poznać trochę historii Hiszpanii? Jeżeli tak, to z pewnością na Waszej liście powinna znaleźć się Ronda.

Ronda to jedno z białych miasteczek, do którego chętnie wracamy. Położona jest na wysokości 739 m n.p.m  i otoczona jest trzema pasami górskimi, przez co trasy dojazdowe są niezwykle malownicze. Najbardziej charakterystycznym elementem Rondy jest wąwóz El Tajo, głęboki na 100 m (niektóre źródła podają, że głębokość wąwozu z ogrodów Alameda sięga 177m), który został wyżłobiony przez rzekę Guadalevin. Dzieli on Rondę na dwie części: Ciudad – najstarsza i Mercadillo powstała po rekonkwiście.

W podróż wyruszamy samochodem, do Rondy mamy 115 km, a trasa zajmuje nam ok. 1,5 godz wraz z postojem na szybkie śniadanie i podziwianie widoków. Plusem wizyty w Rondzie w styczniu jest prawdopodobnie niewielka ilość turystów. Poza sezonem można w większym spokoju delektować się miasteczkiem. Do Rondy dojeżdżamy ok godz. 11.00, temperatura jest tu znacznie niższa niż na wybrzeżu, wyciągamy wiec z bagażnika ciepłe kurtki i zaczynamy zwiedzanie.

Ronda – co zwiedzać?

Spacer zaczynamy od ogrodów Alameda. Z Mirador de la Alameda (z punktu widokowego Alameda) podziwiamy magiczne widoki panoramy Serrania de Ronda i kierujemy się w stronę słynnego mostu Puente Nuevo.

PUENTE NUEVO 

Most jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Rondy. Ma 98 m wysokości i łączy dwie części miasta. Jego budowa trwała 42 lata i ukończono ją w 1793 r. Warto wiedzieć, że tym miejscu stał inny most, który wybudowano w 1735 r. Jego budowa trwała zaledwie 8 miesięcy i konstrukcja zawaliła się po 6 latach. W moście Puente Nuevo nad środkowym łukiem widzimy okienko. Okazuje się, że w środku mostu znajduje się pomieszczenie, które w przeszłości  służyło między innymi jako więzienie. Dziś można to niewielkie pomieszczenie zwiedzić i poznać historię mostu. Mieści się w nim Centrum Badań nad Puente Nuevo. Most można również podziwiać z dołu.

CASA DE SAN JUAN BOSCO

Piękny dom położony nad brzegiem urwiska został wybudowany w stylu modernistycznym na początku XX wieku. Jeżeli interesujcie się architekturą i dekoracją wnętrz, gorąco polecamy zwiedzenie tego miejsca. Nas urzekło cudowne patio wyłożone azulejos (płytkami ceramicznymi). Wewnątrz przepiękne drewniane meble, kominek oraz kolekcja paneli ceramicznych poświecona korridzie. Do zwiedzenia również ogród, z którego możemy podziwiać panoramę.

PALACIO DE MONDRAGÓN

Pałac, który według legendy był siedzibą władców niezależnego królestwa muzułmańskiego – Taifa de Ronda. Według historycznych zapisów w XIV w. był on rezydencją ostatniego władcy muzułmańskiego Abd al Mailk, a później ostatniego arabskiego gubernatora miasta. Z czasów muzułmańskich zachowało się niewiele elementów. Jeżeli zdecydujecie się zwiedzić wnętrze pałacu będziecie mogli podziwiać styl mudejar z XVI w. Dziś w Pałacu znajduje się muzeum archeologiczne.

IGLESIA SANTA MARIA LA MAYOR

Kościół wybudowany w miejscu byłego głównego meczetu Rondy. Do dziś można zobaczyć pozostałości po meczecie, są to fragmenty minaretu znajdujące sie w dzwonnicy oraz pozostałości po łuku mihrabu. Dzwonnica kościoła została wykonana na początku XVI w. w stylu mudejar. Cechą charakterystyczną kościoła są również śliczne balkony wychodzące na plac Plaza Mayor. Dowiadujemy się, że balkony te stanowiły loże widokowe dla ważnych osobistosci za czasow, kiedy korrida w Rondzie odbywała się jeszcze na Plaza Mayor. Wnętrze kościoła również warte jest zwiedzenia. Znajduje sie tam między innymi przepiękny ołtarz barkowy z XVIII w. oraz droga krzyżowa wykonana w brązie.

CASA DEL REY MORO

Nazwa wskazuje, że dom ten był własnością króla Maurow. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ budynek zostal wybudowany w XVIII w., a jedynie podziemia domu pochodzą z XIV w. Zostały one wykute w skale, a wejscie do nich znajduje sie w przylegających do domu ogrodach. Na dno wąwazu prowadzi 200 schodów (podobno bylo ich kiedyś 365), które zostały wykute w skale przez chrześcijańskich niewolników. Służyły one do czerpania wody bezpośrednio z rzeki w czasie oblężenia miasta.

PLAZA DE TOROS

Plaza de toros, czyli arena do walki byków. Jedna z najstarszych w Hiszpanii, wciąż działająca arena do walki z bykami. Została oddana do użytku w 1785 r. Obecnie arena ze względu na swój wiek jest oszczędzana i korrida odbywa się tu rzadko. Jeżeli jednak chcecie uczestniczyć w tym wydarzeniu, wybierzcie się do Rondy we wrześniu. To wtedy odbywa sie Feria y Fiestas de Pedro Romero podczas której, możecie zobaczyć sławną korridę Corrida Goyesca. Przy arenie do walki byków znajduje się muzeum korridy, gdzie możecie poznać jej historie.

 

Ronda oferuje dużo więcej zabytków niż te wymienione powyżej. Na uwagę zasługują również:

 • Banos Arabes- łaźnie arabskie, które pochodzą z XIII wieku i są jednymi z najlepiej zachowanych łaźni w całej Hiszpanii,
 • mury miejskie Rondy z XI w.,
 • kościół La Iglesia del Espiritu Santo z 1505 r.,
 • brama cmentarna Rondy Puerta de Almocabar z XIIIw.

 

Spacer kończymy na Plaza del Socorro. Pomimo aktywnego dnia nie czujemy się zmęczone i postanawiamy pozostać jeszcze w Rondzie. Siadamy w jednym z barowych ogródków i popijając regionalne specjały delektujemy się styczniowym słońcem.

 

 • Zdecydowanie musimy wrócić do Andaluzji żeby zobaczyć Ronde i inne ciekawe miejsca 🙂

 • Wygląda na senne, małe miasteczko, które zachwyca dorosłych, ale dzieci nudzą się w nim jak mopsy

 • Paula Paullaa

  Piękny wpis miło się czyta dzięki

 • Niezwykle klimatycznie miejsce, chętnie bym się tam wybrała, poczuła jego smak, przeszła uliczkami. 🙂

 • Ja bardzo żałuję, że ominęliśmy Rondę w czasie roadtripu po Andaluzji, ale tak bardzo brakło nam czasu 🙁 Może teraz uda mi się wybrać, bo to takie urokliwe miejsce!

 • Piękne miejsca i zdjęcia oraz opis. 🙂

 • Pomimo, że Hiszpanię poznałam dość dobrze, to są miejsca, jak np. Ronda, do których nie miałam okazji zawitać. W sumie dzięki temu mam pretekst, aby do Hiszpanii jeszcze wrócić. 🙂

 • Już sam początek postu wygląda bajkowo: weekend w słonecznej Andaluzji. Jak na razie ferie minęły i trzeba wrócić do rzeczywistości. Ale kiedyś kto wie….

 • Hiszpania bardzo mnie przyciąga, mam nadzieję, że uda mi się do niej dotrzeć w tym roku 🙂 A Ronda jest z pewnością warta odwiedzenia 🙂

 • Bardzo ciekawe miejsca – Hiszpanię uwielbiam z wielu powodów, jednym z nich jest słońce i dobre wino 🙂

 • Rafał Solarek

  Dobrze, że uczę się hiszpańskiego, to w pełni swobodnie będę mógł podziwiać takie miejsca jak Ronda. Wpis zachęcił mnie super zdjęciem, a w środku znalazłem kilka kolejnych fajnych fotek. Takie typowo hiszpańskie miasteczko. Szczególnie podoba mi się Puente Nuevo! Ale całe miasteczko na Waszych fotkach wygląda zachęcająco! Szkoda tylko, że jest chłodniej niż na wybrzeżu, ale chyba tego nigdy nie unikniemy, jeżeli chcemy zwiedzać takie “górskie” tereny 🙂

 • przecudownie tam!

 • Pięknie wygląda, genialne krajobrazy i przede wszystkim świetna architektura. Na zdjęciach robi niesamowite wrażenie, wyobrażam sobie, jak pięknie musi tam być na żywo 🙂