EMIGRUJEMY

Przeprowadzka do Hiszpanii – jak się przygotować i co załatwić po przyjeździe

przeprowadzka do Hiszpanii

Zastanawiacie się co zrobić przed przyjazdem do Hiszpanii oraz jakie formalności załatwić w pierwszym okresie po przeprowadzce? Ten artykuł rozwieje wszystkie wasze wątpliwości i dzięki niemu odpowiednio przygotujecie się do przyjazdu do Hiszpanii.

Przeprowadzka – co należy zrobić przed wyjazdem do Hiszpanii?

 1. Zróbcie spis rzeczy, które chcecie zabrać ze sobą do Hiszpanii. Jeśli nie wiecie jak się do tego zabrać, przeczytajcie ten artykuł.
 2. Sprawdźcie czy macie aktualny paszport i w razie potrzeby wyróbcie nowy. Co prawda Hiszpania należy do Unii Europejskiej i do przekroczenia granicy wystarczy Wam dowód osobisty, ale już do załatwiania spraw na miejscu, jak założenie konta bankowego czy podpisanie umowy na internet niezbędny będzie paszport.
 3. Sprawdźcie czy reszta waszych dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy) jest aktualna. Jeśli do daty ich wygaśnięcia pozostało mniej niż 3 miesiące, lepiej już teraz złóżcie wniosek o nowe.
 4. Wyróbcie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której będziecie uprawnieni do bezpłatnej opieki medycznej w razie nagłych wypadków.
 5. Załatwcie w banku potwierdzenie ilości środków na koncie bankowym
 6. Weźcie ze sobą ostatni rachunek za prąd/telefon/internet, wystawiony na Wasze nazwisko, na którym będzie widniał wasz adres zamieszkania w kraju macierzystym (przyda się m.in. przy zakładaniu konta bankowego).
 7. Zabierzcie ze sobą dokument potwierdzający źródło waszych dochodów. Może to być umowa o pracę, informacja potwierdzająca prowadzenie działalności gospodarczej, rozliczenie PIT za ostatni rok. (przyda się przy wyrabianiu numeru N.I.E., zakładaniu konta bankowego, etc.)
 8. Przetłumaczcie na język hiszpański swoje CV oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie.
 9. Zorganizujcie sobie mieszkanie w miejscu, do którego się wybieracie. Dobrym rozwiązaniem ¨na chwilę¨ jest serwis AirBnB, oferujący wynajem krótkoterminowy. Jeśli nie jesteście w stanie wynająć mieszkania bezpośrednio, skorzystajcie z usług agencji nieruchomości.
 10. Zabierzcie ze sobą podstawowe lekarstwa, które mogą przydać się Wam w awaryjnych sytuacjach w pierwszym okresie – środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwbiegunkowe i rozkurczające.
 11. Wyróbcie kartę płatniczą do waszego polskiego konta bankowego. Warto też rozważyć założenie polskiego konta walutowego w Euro, aby obniżyć koszty prowizji i ułatwić sobie przesyłanie pieniędzy między polskim i hiszpańskim kontem.

Co należy zrobić zaraz po przyjeździe do Hiszpanii?

 1. Kupcie hiszpański starter  pre-paid do telefonu (np. Tuenti, Vodafone, Orange)
 2. Jeśli chcecie przebywać w Hiszpanii dłużej niż 3 miesiące, zarejestrujcie się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców (Registro Central de Extranjeros) w celu uzyskania Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej.
 3. Wyróbcie numer identyfikacyjny NIE na komisariacie policji
 4. Zameldujcie się w Urzędzie Miasta właściwym dla Waszego nowego miejsca zamieszkania
 5. Załóżcie konto w hiszpańskim banku
 6. a. Zarejestrujcie się w ośrodku zdrowia najbliższym waszego miejsca zamieszkania
  i/lub
  b. Wykupcie prywatne ubezpieczenie zdrowotne (np. Sanitas, Mapfre)
 7. Poszukajcie organizacji polonijnych działających w Waszym regionie i nawiążcie z nimi kontakt.

Co to jest Número de Identidad de Extranjero (NIE)?

Jest to numer identyfikacji fiskalnej obcokrajowca (odpowiednik polskiego PESELu i NIPu) i jednocześnie pierwsza formalność, którą należy załatwić po przyjeździe do Hiszpanii, aby móc legalnie przebywać na jej terytorium.

Do czego potrzebny jest mi numer NIE?

Numer N.I.E. może być niezbędny do meldunku, podpisania umowy o pracę, założenia konta bankowego, rejestracji w państwowym systemie służby zdrowia, zawarcia umowy kupna samochodu, wynajmu nieruchomości, etc.

Na czym polega aplikacja o NIE?

Aby uzyskać NIE, należy skontaktować się z lokalnym komisariatem policji (wykaz znajdziecie na tej stronie) lub z jedną z delegatur rządowych (adresy znajdziecie tutaj) i umówić się na spotkanie (Cita Previa), podając podstawowe dane: imiona, nazwisko, data urodzenia, data przyjazdu do Hiszpanii, adres w Hiszpanii oraz w jakim celu ubiegacie się o NIE (zazwyczaj mówi się, że w celu założenia konta bankowego). Rozmówca poda konkretną datę oraz godzinę spotkania. Wizyta na komisariacie policji lub w delegaturze ma miejsce zazwyczaj do 3 tygodni od rozmowy telefonicznej. Podczas niej składa się wcześniej pobrane wnioski i inne wymagane dokumenty, aby w ciągu następnych 5 dni odebrać dokument z NIE.

O czym należy pamiętać podczas aplikacji o NIE?

 1. Przed spotkaniem na komisariacie policji/w delegaturze, należy udać się do dowolnego banku, przedstawić swój paszport oraz wypełniony formularz 790 i wnieść opłatę administracyjną za wydanie NIE. W 2017 koszt to 10,40 €.
 2. Na spotkanie na policji/delegaturze należy przynieść wszystkie wymagane dokumenty w dwóch egzemplarzach (oryginał i jego kserokopia).

Co to jest Certificado de Registro de Ciudadano de la U.E.?

Certificado de Registro de Ciudadano de la U.E. to Certyfikat Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej. Jeśli przyjeżdżacie do Hiszpanii na dłużej niż 3 miesiące to, przed upływem 90 dni od wjazdu do kraju, jesteście zobowiązani zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców (Registro Central de Extranjeros) i wyrobić taki certyfikat. Ma on na celu zarejestrowanie Waszego pobytu za granicą.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jak wygląda aplikacja o konto w hiszpańskim banku?

Proces aplikacji o konto bankowe różni się znacznie w poszczególnych bankach.
Dla przykładu, w banku Sabadell wygląda on następująco:

W celu założenia darmowego konta osobistego, należy udać się do banku i umówić się na właściwe spotkanie (Cita Previa), a następnie- we wskazanym dniu i godzinie- udać się do oddziału banku (czynne pn-pt max. 8:00 – 14:00) z paszportem oraz następującymi dokumentami:

 • dowód osobisty
 • dokument potwierdzający źródło Waszych przychodów – np. umowa o pracę, PIT za ostatni rok, itp. wraz z tłumaczeniem na język hiszpański
 • numer NIE, potwierdzający, że przebywacie na terenie Hiszpanii legalnie
 • rachunek za media, które opłacaliście w Polsce, potwierdzający Wasz adres zameldowania w kraju macierzystym

Podczas spotkania w banku, pracownik placówki zrobi kopię paszportu i pozostałych dokumentów, wyjaśni warunki prowadzenia rachunku bankowego, przedstawi wysokość ewentualnych opłat i prowizji oraz przedłoży Wam umowę do podpisu. Po podpisaniu dokumentów poinformuje w ciągu ilu dni będzie można odebrać kartę płatniczą – trwa to zazwyczaj około 7 dni.

Jak wynająć mieszkanie w Hiszpanii?

Najszybciej wynająć mieszkanie przez agencje nieruchomości. Nie jest to opcja najtańsza, jednak najbezpieczniejsza, szczególnie jeśli nie znacie biegle języka hiszpańskiego. Wynajmując nieruchomość, już na początku trzeba liczyć się z następującymi kosztami:

 • opłata za pierwszy miesiąc czynszu,
 • kaucja gwarancyjna (najczęściej równowartość jednomiesięcznego czynszu),
 • prowizja dla agencji nieruchomości (zazwyczaj 50% czynszu).

W Hiszpanii wielu wynajmujących żąda od najemców przedstawienia numeru N.I.E., na dowód legalnego pobytu w kraju, a niekiedy także potwierdzenia zarobków lub stanu konta bankowego, choć nie jest to regułą.

Jeśli nie chcecie korzystać z usług pośrednika, możecie poszukać mieszkania lub domu na własną rękę. Ogłoszenia o wynajem znajdziecie m.in. na stronach:

 • milanuncios.com
 • fotocasa.es
 • idealista.com
 • tucasa.com
 • vibbo.com

Innym sposobem na wynajem, szczególnie poza sezonem wakacyjnym, jest objechanie okolicy, w której chcielibyście mieszkać i rozglądanie się za ogłoszeniami, wywieszonymi wprost na fasadach budynków. Często w taki sposób można wynająć nieruchomość bezpośrednio od właścicieli.


Mamy nadzieję, że teraz wyjazd do Hiszpanii nie będzie miał przed wami tajemnic. Jeśli któraś z naszych odpowiedzi nie jest dla Was wystarczająca lub macie inne pytania, zadawajcie je w komentarzach.

 • Zgadza się. Dokładnie tak należy się przygotować. Paszport jest obowiązkowy. Większość urzędów nie uznaje polskiego dowodu więc bez paszportu nic nie załatwić. O Certificado Registro Ciudadano de la UE nie słyszałam i nie mam. Myślałam że wystarczy NIE. Co do konta w banku, z czym ja się spotkałam – te większe mogą odmówić założenia ci konta jeśli nie masz “nomina” (zaświadczenie o dochodach, umowa o pracę) lub będą wymagać wysokiej prowizji.

 • jola gomułka

  Mam pytanko, może głupie wiem… ale zapytam: Czy można starać się o wyrobienie numeru N.I.E jeszcze przed wyjazdem do Hiszpani będąc w Polsce, naprzykład za pośrednictwem ambasady hiszpańskiej?