UCZYMY SIĘ HISZPAŃSKIEGO

Powrót do szkoły — ¡VUELTA AL COLE!

powrot do szkoly

Dla dzieci i ich rodziców wrzesień oznacza przede wszystkim jedno — VUELTA AL COLE (powrót do szkoły). Bez wątpienia EL COLEGIO (szkoła), LOS ESTUDIOS (nauka) i LA ENSEÑANZA (nauczanie) są tak ważnym elementem organizacji życia codziennego, iż prawdopodobieństwo, że temat szkoły zostanie poruszony w przypadkowej rozmowie jest bardzo duże.
Dziś więc proponuję wam kilka ciekawostek i słówek odnośnie systemu szkolnictwa w Hiszpanii.

Edukacja jest fundamentalnym elementem kultury danego społeczeństwa, dlatego zarówno system jak i metody nauczania różnią się w poszczególnych krajach, a co za tym idzie, język, którego używamy do opisywania rzeczywistości szkolnej również często jest nieprzekładalny.
W Hiszpanii edukacja należy do kompetencji regionów autonomicznych także mogą występować różnice między nimi w programach nauczania czy organizacji szkół.

SYSTEM EDUKACJI W HISZPANII

W Hiszpanii obowiązek szkolny dotyczy dzieci od lat 6 do 16. Większość rodziców posyła jednak swoje dzieci do EDUCACIÓN PREESCOLAR/INFANTIL (przedszkole) w wieku lat 3.
W wieku lat 6 dzieci idą do pierwszej klasy ESCUELA PRIMARIA (szkoła podstawowa), którą właśnie potocznie nazywa się EL COLE. Tam pozostają przez osiem klas i wieku lat 14 przechodzą do ESO skrót od EDUCACIÓN SECUNDARIA OBLIGATORIA (odpowiednik gimnazjum). Po jej zakończeniu w wieku lat 16 kontynuowanie nauki jest fakultatywne, można zacząć BACHILLERATO (ogólniak), którego ukończenie jest konieczne, aby pójść na studia, lub bezpośrednio nauczyć się do konkretnego zawodu na kursach FP, czyli FORMACIÓN PROFESIONAL (można przetłumaczyć jako „szkoła zawodowa” czy „technikum”). Kursy FP cieszą się w Hiszpanii bardzo dobrą opinią wśród pracodawców i przygotowują do najróżniejszego typu zawodów związanych nie tylko z pracą czysto fizyczną, ale również z informatyką, turystyką czy administracją.

O wejściu na studia decyduje średnia ocena z ogólniaka i z egzaminu ogólnopaństwowego, do którego można podejść po zakończeniu BACHILLERATO, nazywanego kolokwialnie SELECTIVIDAD w związku ze zmianami, które weszły w życie w zeszłym roku jego oficjalna nazwa to EBAU od skrótu Evaluación de Bachillerato para el Acceso a la Universidad.
W pewnym wieku szkoła to całe życie człowieka, a jej elementy są głównym przedmiotem rozmów, jak i emocji: radości, nerwów czy lęków.

Oto lista spraw i słówek niejednokrotnie spędzających młodym ludziom sen z powiek:

EL/LA PROFE – nauczyciel;
LA SEÑO ‒ tak potocznie najmłodsi odnoszą się do „Pani nauczycielki”;
LAS ASIGNATURAS – przedmioty;
LOS DEBERES – praca domowa;
LOS EXÁMENES FINALES – egzaminy końcowe, przeważnie na koniec roku;
LOS EXÁMENES – klasówki;
UNA PRUEBA – sprawdzian;
LAS NOTAS – oceny;
APROBAR – zaliczyć, zdać;
SUSPENDER – nie zdać, oblać;
LA CLASE – klasa (pomieszczenie i grupa), lekcja;
EL CURSO ESCOLAR ‒ klasa w znaczeniu rok nauki z rzędu, PRIMER CURSO ‒ pierwsza klasa;
LA MATRÍCULA ‒ formalne zapisy do szkoły czy do każdej kolejnej klasy;
COMPAÑEROS – koledzy z klasy;
UNA TAREA – zadanie;
UNA REDACCIÓN – wypracowanie;
UN TEMA – temat, przeważnie oznacza pewien dział wiedzy do opanowania, omawiany zwykle przez kilka tygodni.

Rok szkolny składa się z trzech części, odpowiadających mniej więcej trzem kwartałom roku kalendarzowego i dlatego nazywanych TRIMESTRES (trymestry). Pierwsza kończy się w grudniu VACACIONES DE NAVIDAD (przerwą z okazji Świąt Bożego Narodzenia) trwającą mniej więcej dwa tygodnie. Końcówka drugiego jest ruchoma, gdyż kończy się na przerwie wielkanocnej trwającej równo tydzień SEMANA SANTA (Wielki Tydzień). Ostatnia część kończy się zwykle w ostatnim tygodniu czerwca. Poza tym, w niektórych regionach dzieci dostają również ferie zimowe SEMANA BLANCA (dosłownie biały tydzień).

EL AÑO ESCOLAR (rok szkolny) zaczyna się w połowie września także VACACIONES DE VERANO (wakacje) tak samo jak lato w Hiszpanii są wyjątkowo długie. W tym roku w większości regionów powrót do szkoły przypada właśnie na bieżący tydzień. Mam nadzieję więc, że wszyscy wypoczęli i pełni sił stajemy przed nowymi wyzwaniami! Szczęśliwego nowego roku szkolnego!

TEKST: Agnieszka Grabarczyk