EMIGRUJEMY

Odnaleźć ideał partnera na emigracji

partner na emigracji

Czy każdy z nas posiada wzorzec idealnego partnera i kochanka? Czy prawdą jest, że od najmłodszych lat kształtuje się rysopis naszej wymarzonej osoby, z która chcielibyśmy spędzić resztę życia?  Czy książę z bajki mieszka w Hiszpanii? I czy polska uroda to ideał kobiety, o którym marzy każdy mężczyzna?

Moją wędrówkę do wyjaśnienia pytań związanych z tą „zagadką”, rozpoczęłam jeszcze na pierwszym roku studiów. Zafascynowała mnie wówczas psychologia osobowości i jej teorie związane z kształtowaniem się własnego „Ja”. Chciałam zgłębić wiedzę na temat potrzeb i pragnień każdego człowieka. Wtedy to właśnie, zaciekawiła mnie postać wybitnego, amerykańskiego seksuologa. John Money, bo o nim mowa, był autentycznym pionierem, jeśli chodzi o teorie seksualności i jednym z najważniejszych seksuologów XX wieku. To on opracował koncepcję „Lovemap”, która ma na celu wyjaśnienie ludzkich, fizycznych preferencji odnośnie atrakcyjności seksualnej i obiektów zainteresowań danej osoby. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, co i dlaczego właśnie to, podoba nam się najbardziej w osobach, które wybieramy sobie do relacji partnerskich, np.: kolor oczu, włosów, karnacji, aspekty antropomorficzne (budowa ciała, waga, wzrost), sposób poruszania się, gestykulacji czy barwa głosu.

Od wielu lat obserwujemy, że coraz więcej osób decyduje się na związki i małżeństwa z obcokrajowcami.  Emigracja, poznawanie nowych ludzi, doświadczeń, sprawiają, że istnieje duże prawdopodobieństwo na „odnalezienie” drugiej połówki pomarańczy za granicą. Z psychologicznego punktu widzenia, Hiszpanie spełniają wszystkie kryteria atrakcyjności fizycznej na idealnego partnera. Ich ciemna karnacja i włosy, czekoladowe oczy, wzrost, wysportowane ciało, to jest to, co nam kobietom wydaje się najbardziej atrakcyjne.

Jeśli chodzi o Polki, sytuacja jest identyczna.  Rasa słowiańska uznawana jest za symbol kanonu piękności na całym świecie.  Na odmian, jasna karnacja, niebieskie lub zielone oczy, blond włosy i szczupła sylwetka sprawiają, że mężczyźni nie odwracają wzroku od polskich kobiet.

Jak wiemy, przeciwieństwa lubią się przyciągac. Dlatego też, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy szukać naszej miłości, zwracając szczególną uwagę na wymienione powyżej różnice.

Niemniej jednak, aby stworzyć udany związek, nigdy nie należy skupiać się tylko na atrakcyjności fizycznej. Oczywiście, wygląd jest bardzo ważnym elementem w doborze partnera, ale niedecydującym. Prawdziwe piękno danej osoby nie jest widoczne gołym okiem. Ukryte jest w głębi każdego z Nas: w naszym intelekcie, charakterze, temperamencie i naszej całej osobowości. Poza tym, aby związki z obcokrajowcami miały szanse na przetrwanie i długotrwałe szczęście, niezwykle ważna jest otwartość umysłu, integracja i ciekawość poznawania się wzajemnie na różnych płaszczyznach życia: kulturowych, rodzinnych, czy też religijnych.

 

Tekst: Aldona Ziaja