PODRÓŻUJEMY

Subiektywny przewodnik po Nerja

Nerja to niewielkie, nadmorskie miasteczko położone na Costa del Sol. Co sprawia, że warto je odwiedzić? Krystalicznie czysta woda, malutkie, urokliwe plaże schowane wsród skał oraz subtropikalny klimat, to tylko jedne z wielu jej atutów.

W latach 50-tych Nerja była jeszcze malutką rybacką miejscowością.  Z czasem zaczęto wykorzystywać jej walory i stała się popularnym turystycznym miejscem . Pomimo bumu turystycznego zachowała swój urok andaluzyjskiego miasteczka i nie zdominowały jej nowo powstałe bydynki hotelowe (jak w przypadku innych nadmorskich miejscowości). Spacerując po starówce można podziwiać bielone domki zdobione mozaikami i niezliczoną ilości kwiatów. Swój urok zachowały rownież brukowane uliczki z kamienia, które czynią je idealnym miejscem na spacery. Spacerując trafiamy do małych sklepików, które oferują lokalne produkty – wino Moscatel, melasę, rękodzieło jak i produkty rolne, pochodzące z okolicznych upraw.

Dziś miasteczko, liczy niecałe 25 000 mieszkanców, z czego jedna trzecia to cudzoziemcy. Wielu obcokrajowców (wiekszość Brytyjczyków) kupiło tu domy i przeprowadza się tu na okres zimowy. Generalnie nie ma co się dziwić, bo tutejszy klimat jest wyjątkowy. Szkoda tylko, że powoli miasteczko staje się bardziej angielskie niż hiszpańskie. Anglicy mają tu swoje restauracje, w których królują brytyjskie hamburgery, w kioskach brytyjskie gazety, a w radio brytyjska muzyka.

Co warto zobaczyć w Nerja

nerja 4

Balcón de Europa (Balkon Europy) jedno z charakterystycznych miejsc w Andaluzji . Jest to rodzaj promenady, która kończy się punktem widokowym znajdującym się nad brzegiem morza. Usytuowanie promenady na wysokiej skale gwarantuje podziwianie jednych z najpiękniejszych widoków na Costa del Sol. Z jednej strony błekit morza i piękne zatoczki z malutkimi plażami, a z drugiej góry Sierra Almijara. 

nerja krolSpacerując po promenadzie można zobaczyć pomnik hiszpańskiego króla Alfonsa XII, któremu mieszkańcy miasteczka przypisują nadanie nazwy Balcón de Europa. Król odwiedził Nerja w 1885 roku. Chciał on zobaczyć straty powstałe po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten region. Według legendy, stanął w miejscu punktu obserwacyjnego i zachwycony bliskością wybrzeża Afryki krzyknął ” To jest balkon Europy!¨.

nerja armata

 

Dodatkową atrakcją (szczególnie dla dzieci) są zabytkowe armaty. Pozostały one po twierdzy obronnej wybudowanej w XVI wieku, w miejscu w którym dziś znajduje sie Balkon Europy. Miejsce to, zwane La Batería bylo punktem nadzoru i obrony – idealne do obserwacji zbliżających się od strony morza wrogów. Wzdłuż wybrzeża były ustawione wieże, w których znajdowały się armaty służące do obrony. La Batería została zniszczona w XVIII wieku.

 

Niedaleko Balkonu Europy znajduje się Iglesia de El Salvador  – Kościół El Salvador. Został on wybudowany w 1697 roku w stylu barokowym. Dzwonnica dobudowana została  w 1724 roku. Wewnątrz można podziwiać styl mudéjar.

 

Jaskinia w Nerja

La Cueva de Nerja  kompleks jaskiń znajdujący sie w miejscowości Maro, oddalonej zaledwie 4 kilometry od Nerja. Jest to jedna z największych jaskiń znajdujących się na terenie Hiszpanii. Kompleks łącznie liczy 7219 metrów długości i składa się z galerii położonych na trzech poziomach. Wewnątrz nich można obejrzeć cały wachlarz form nacieków jaskiniowych: stalaktyty, stalagmity, kolumny, stalagnaty, draperie naciekowe oraz inne twory powstałe na skutek procesów krasowych zachodzących nieprzerwanie od przeszło 5 milionów lat.

Ciekawostką jest, że jaskinia została odkryta zupelnie przypadkowo w 1959 roku. Pięciu młodych chłopców zamiast pójść do szkoły, wybrało się na poszukiwanie nietoperzy. W ten sposób odkryli jasknie, która dziś często nazywana jest “Prehistoryczną Katedrą”. Podczas prac archeologicznych wykopano znaleziska, które wskazują iż miejsce to było zasiedlane przez ludzi już 25 000 lat p.n.e.

Zwiedzanie jaskini:

  • jaskinia jest otwarta do zwiedzania przez caly rok z wyjątkiem 1 stycznia i 15 maja
  • można ją zwiedzać w godzinach od 9.00 do 16.00 (ostatnie wejście jest możliwe o godzinie 15.00)
  • podczas Semana Santa (Wielki Tydzień) oraz w miesiącach lipiec i sierpień, zwiedzanie odbywa się od godziny 9.00 do 18.30 (ostatnie wejście o 17.30)
  • ceny biletów: 10 euro dla doroslych, 6 euro dla dzieci od 6 do 12 lat, poniżej 6 lat wejście jest bezpłatne
  • dodatkowe informacje o jaskinie znajdziecie na stronie internetowej.

 

Zwiedzanie miasteczka Nerja warto połączyć ze zwiedzeniem oddalonej zaledwie o 7 km bialej wioski Frigiliana.

 

Specjalne podziękowania dla Małgosi i Piotra Grzybowskich za udostępnienie zdjęć!


Wasze wsparcie jest dla nas ważne. Jeśli spodobał się Wam ten artykuł, zostawcie pod nim choćby krótki komentarz. Możecie też udostępnić go na swoim Facebooku. Dzięki temu pomagacie nam w dotarciu do nowych czytelników. Dziękujemy, że jesteście.