PODRÓŻUJEMY

Maj w Hiszpanii – co, gdzie, kiedy

Hiszpania w maju to kwitnące pelargonie i zwiewne sukienki, delikatny wiatr oplatający włosy i krople wiosennego deszczu spływające po policzkach. Turystyczny sezon dopiero nabiera rozpędu, więc to dobry moment by ominąć tłumy turystów i przylecieć tu choćby na weekend.
Przejrzyj naszą listę i dowiedz się jakie imprezy i lokalne festiwale odbywają się w maju w Hiszpanii. Przedstawiamy zapowiedzi najciekawszych hiszpańskich wydarzeń, imprez plenerowych i koncertów, których nie możesz ominąć w tym miesiącu.

 

KORDOBA. Dziedzińce skąpane w kwiatach.

Hiszpanii w maju

W pierwszej połowie miesiąca (od 2 do 14 maja) miasto trzech kultur obchodzi swoje wiosenne święto- la Fiesta de los Patios. Równolegle do konkursu o tytuł najpiękniejszego patio, organizowanego od 1921 roku, celebruje się tutaj festiwal z licznymi wydarzeniami kultury folkowej, które łączą występy najlepszych śpiewaków i tancerzy na hiszpańskiej ziemi. Wszystko w towarzystwie wytrawnego, lekko migdałowego wina Fino Montilla-Moriles– chluby regionu oraz typowych tapas.

SEWILLA. La Feria de Abril.

 

Od 30 kwietnia do 6 maja mieszkańcy Sewilli obchodzą swoje wielkie święto. W dzielnicy Los Remedios wznoszone jest na tą okazję tymczasowe miasteczko oferujące atrakcje dla całych rodzin. Po ulicach miasta spacerują dostojni Sevillanos. Kobiety przyodziane są w piękne suknie, szyte specjalnie na tą okazję. Czubki ich głów zdobią obfite kwiaty, a z uszu zwisają okazałe kolczyki. Usta zaś mają umalowane obowiązkowo czerwoną szminką. Mężczyźni noszą się dumnie- wybierają tradycyjny, elegancki strój, a na głowę zakładają sombrero. Wieczorami latarnie rozbłyskują kolorowymi światełkami, każdy z ponad tysiąca casetas pęka w szwach, w powietrzu unoszą się dźwięki flamenco, a do szklaneczek strumieniami leje się Manzanilla. Impreza trwa przez cały tydzień, od wieczora aż do świtu. Jeśli chcesz zobaczyć imprezową naturą Hiszpanów, nie ma lepszego momentu, by przyjechać do Sewilli niż teraz!

 

JACA. Pierwszy piątek maja.

Nikt nie dyskutuje, czy historia o wygranej bitwie to legenda czy prawda. Nikt nie kwestionuje pochodzenia święta obchodzonego w mieście Jaca, położonym w prowincji Huesca, niedaleko granicy z Francją. Pochodzenie i prawdziwość faktów to w tym przypadku małoważny szczegół dla miasta, którego mieszkańcy rok w rok stroją się w ich najlepsze szaty, grają na trąbkach i dumnie śpiewają swój hymn, aby w pierwszy piątek maja uczcić zwycięstwo Wizygotów nad Maurami.

Co roku, w pierwszy piątek maja, dochodzi do rekonstrukcji pamiętnej bitwy. Setki mieszkańców ubranych w historyczne kostiumy bierze udział w ogromnej paradzie. Podczas wielkiej fiesty historyczne fakty mieszają się z legendami i nikt do końca nie wie, co jest prawdą, a co wytworem wybujanej wyobraźni, pomyłką, przekłamaniem lub drobnym naciągnięciem faktów;) Ważne, że jest powód do radości, świętowania i zabawy!:)

GRANADA. El día de la Cruz.

Granada jest bez wątpienia jedną z pereł Hiszpanii. Właśnie tu, 3. Maja obchodzi się jedno z bardziej popularnych regionalnych świąt- Dzień Krzyża. Ulice, place, dziedzińce i balkony stroi są w kwiaty i wznosi się cudowne altany na cześć Świętego Krzyża. W tym roku, w konkursie organizowanym z tej okazji, udział biorą 89 krzyże, podzielone na 4 kategorie: 23 krzyże na placach i ulicach, 15 w witrynach, 18 w szkołach, 32 na dziedzińcach.

 

Święto koni w JEREZ DE LA FRONTERA.

Flamenco, konie i wino to trzy domeny prowincji Kadyks, a Jerez łączy je wszystkie. Miasto przyciąga turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu podziwiać spektakle z udziałem tańczących koni, organizowane przez Królewską Andaluzyjską Szkołę Sztuki Jeździeckiej. W maju odbywa się tu barwne święto związane z dorocznym targiem koni- la Feria del Caballo.

 

PALMA, MAJORKA. Otwarcie ogrodów królewskich.

2 maja zostaną otwarte bramy do ogrodów królewskiego pałacu Marivent, królewskiej rezydencji na Majorce. Zarówno turyści jak i mieszkańcy wyspy będą mogli spacerować, bez pośpiechu i bez opłat, po ogrodzie o powierzchni ponad 9.000 metrów kwadratowych, w którym znajduje się 40 różnych przestrzeni botanicznych, posiadających walory kulturalne I historyczne. Do tego trzeba dodać 12 rzeźb autorstwa Juana Miro, zrealizowanych przez tego artystę między 1969 a 1981 rokiem i przekazanych przez jego rodzinę. Ogrody będzie można zwiedzać przez cały rok z wyjątkiem Wielkiego Tygodnia i okresu wakacyjnego (od 15.07 do 15 września). Wejście znajduje się od strony bramy głównej pałacu.

 

MONTMELO. Moto Grand Prix Hiszpanii.

5, 6 i 7 maja na torze w Jerez odbędą się wyścigi Formuły 1 w ramach Grand Prix Red Bull Hiszpanii. Bilety wstępu w cenach od 55 do 495 €

 

MADRYT. Turniej tenisowy Mutua Madrid Open.

Od 5 do 14 maja Madryt zamieni się w światową stolicę tenisa za sprawą turnieju Mutua Madrid Open, w którym udział wezmą najznakomitsi tenisiści.

VALLADOLID. Światowy Konkurs Winiarski Bruxelles znów w Hiszpanii!

Po 8 latach, konkurs winiarski Bruxelles powraca do Hiszpanii. Tym razem konurencje będą miały miejsce w malowniczym mieście Valladolid, w samym sercu prowincji Castilla y León. W ciągu ostatnich dziesięciu lat konkurs ten stał się największą wizytówką, prezentując niebywałą różnorodność hiszpańskich win. W tym roku, do 24. edycji zgłoszono 9080 win z 50 krajów świata, w tym 2002 wina z Hiszpanii. Większość z nich to lokalne odmiany Castilla y Leon: czerwone Tempranillo i Mencia oraz białe Verdejo. 118 z hiszpańskich win zgłoszonych do konkursu jest organicznych i biodynamicznych. O nagrody rywalizować będzie aż 573  hiszpańskich producentów. Są to zarówno duże przedsiębiorstwa liczące tysiące hektarów jak i mali wytwórcy produkujący do 150.000 butelek.

Według Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV), Hiszpania jest „zdecydowanym liderem w wielkości upraw- z prawie milionem hektarów areału”. Jest głównym eksporterem z 229 milionami litrów wina i 22% udziału w światowym rynku winiarskim. Hiszpania bierze udział w konkursie CMB od jego powstania w 1994 roku.

W tym roku do oceny win przystąpi 320 degustatorów, enologów, sommelierów i dziennikarzy z całego globu, którzy przez 3 dni (5,6 i 7 maja) wyłonią najlepsze wina, które zostaną odznaczone jednym z medali- srebrnym, złotym lub podwójnie złotym. Wyniki zostaną ogłoszone po tygodniu od zakończenia konkursu na tej stronie. Przyznane medale pomóc mają ekspertom, znawcom i miłośnikom wina w wyborze najlepszych win. CMB to jedyny wędrowny konkurs na świecie i jedynym, podczas którego przeprowadza się kontrole jakości nagradzanych win.

Które z powyższych propozycji najbardziej przypadło Wam do gustu? A może wiecie innych ciekawych wydarzeniach, które mają miejsce w Hiszpanii w maju? Czekamy na wasze komentarze.