PODRÓŻUJEMY

Lipiec w Hiszpanii – co, gdzie, kiedy

Przejrzyj naszą listę i dowiedz się jakie imprezy i lokalne festiwale odbywają się w lipcu w Hiszpanii. Przedstawiamy zapowiedzi najciekawszych hiszpańskich wydarzeń, świąt i imprez plenerowych, których nie możesz ominąć w tym miesiącu.

Las Sanfermines, Pamplona (Navarra)

Termin: 6 -14 lipca

Obchody święta San Fermín i sławne gonitwy byków rozsławiły Pamplonę na cały świat.

Tysiące ludzi przyjeżdżają tu co roku, by przeżyć mrożące krew w żyłach emocje związane ze spotkaniem oko w oko z wielkimi bykami. Świetnie opisał je Ernest Hemingway w powieści Fiesta. Przez dziewięć dni, tak mieszkańcy jak turyści, zakładają białe stroje, a na szyjach przewiązują czerwone apaszki i dają się ponieść świątecznemu duchowi, który bez ustanku rozprzestrzenia się po ulicach całego miasta.

Święto San Fermín rozpoczyna się 6 lipca o 12.00 w południe. O tej porze tłumy gromadzą się przed budynkiem ratusza, z balkonu którego wypuszczana jest raca. W taki sposób oznajmiany jest początek fiesty. Pierwszy wyścig byków obchodzony jest następnego dnia: równo o 8 rano otwiera się brama zagrody Santo Domingo z której wybiegają byki, goniące setki osób przez uliczki starego miasta, aż na stadion korridy.

Codziennie, od 7 do 14 lipca, powtarza się ten sam rytuał. Trasa obejmuje 825 metrów i a bieg trwa zazwyczaj od 2 do 4 minut. Etapy wyścigu sygnalizują 4 wystrzały rakiet. Pierwszy ogłasza otwarcie bramy; drugi ostrzega, że wszystkie byki są już na zewnątrz zagrody;  trzeci oznacza wejście zwierząt na arenę korridy, a czwarty jest znakiem do zakończenia wyścigu, gdy ostatni z  byków przebiegnie przez stadion. Jeden z najbardziej emocjonalnych momentów całego wydarzenia przypada zaledwie na kilka minut przed rozpoczęciem biegu, gdy biegacze powierzają się opiece Świętego Fermina, odśpiewując trzykrotnie pieśń na jego cześć przed małą figur, który jest w Cuesta de Santo Domingo.

Ponadto, w trakcie tych świątecznych dni, ulicami miasta przechodzi parada gigantów, będąca wielką atrakcją dla najmłodszych. Program imprezy obejmuje również festiwale, koncerty, pokazy taneczne, i oczywiście walki byków, które zazwyczaj wywierają bardzo żywe reakcje wśród widowni. Obchody San Fermin kończą się 14 lipca o 12.00 w południe, gdy ludzie zbierają się na Placu przed Ratuszem i ze świecami w dłoniach śpiewają „Pobre de mi” (pl. Biedny ja) z żalem kończąc obchody uroczystości aż do następnego roku.

Virgen del Carmen (cała Hiszpania)

Termin: 16 lipca

La Virgen del Carmen jest patronką marynarzy i rybaków. Każdego roku, w okolicach 16 lipca, organizuje się święto na jej cześć. Jej najważniejszą częścią jest morka procesja, podczas której ogromne figury Maryi jest transportowana przez wiernych łodziami przystrojonymi kwiatami, do brzegów  wielu nadmorskich, hiszpańskich miast. Po czym przenoszona jest z honorami do pobliskich kościołów.

 

Semana Grande de Santander (Kantabria)

Termin: 21-30 lipca

La Semana Grande w Santanderze odbywa się od 21 do 30 lipca 2017 roku. Obchodzona jest z okazji dnia Św. Jakuba (festividad de Santiago), który przypada na 25 lipca. W czasie całego tygodnia w mieście odbywa się wiele zabaw i atrakcji dla całych rodzin. Pośród nich m.in. jedne z najważniejszych walk byków w Hiszpanii (Feria Taurina de Santiago), festiwal gastronomiczny (la Feria de Día), parada gigantów (las Gigantillas) oraz występy orkiestr w różnych częściach miasta.

Święto w stolicy Kantabrii znane jest także pod nazwą Feria de Santiago i rozpoczyna się zawsze oficjalnym odpaleniem racy (el Chupinazo). W programie są liczne koncerty, tańce, zabawy dla dzieci, konkursy, spektakle sceniczne oraz pokaz sztucznych ogni.

 

Batalla Naval de Vallecas

Termin: 22 lipca

Mieszkańcy Madrytu nie potrzebują morza by się schłodzić, a tym bardziej Ci żyjący w dzielnicy Vallecas! Te specyficzne obchody święta Virgen del Carmen powstały w 1981 roku w pewne gorące popołudnie, gdy termometry wskazywały 40 stopni, a grupa młodzieży postanowiła ochłodzić się na słynnym bulwarze w Vallecas. Tą improwizowaną bitwą wodną rozpoczęła się tradycja, która kultywowana jest każdego roku, w dniu 22 lipca, gdy tysiące ludzi ochlapują się wzajemnie wodą.

Fiestas del Apóstol, Santiago de Compostela

Termin: 24-25 lipca

W dniach 24 i 25 lipca obchodzi się jedno z najważniejszych świąt letnich w Hiszpanii: uroczystości w Santiago.

Program wydarzeń rozciąga się na ponad dwa tygodnie i jest bardzo różnorodny. W nocy z 24 na 25 lipca odbywa się imponujący przedstawienie audiowizualne połączone z spektaklem laserowym i pokazem fajerwerków.

Które z powyższych propozycji najbardziej przypadło Wam do gustu? A może wiecie innych ciekawych wydarzeniach, które mają miejsce w Hiszpanii w lipcu? Czekamy na wasze komentarze!