POZNAJEMY

Co pić, żeby przetrwać lato w Hiszpanii.

tinto de verano

Planujesz wyjazd do Hiszpanii w lecie? Dobra decyzja – piekna pogoda, gwarantowane słońce i…wysokie temperatury! Jak przetrwać, gdy żar leje się z nieba, a cień nie przynosi ukojenia? W poniższym wpisie przedstawiamy Wam propozycje napojów, którymi możecie się orzeźwić podczas letnich podróży po Hiszpanii.

Napoje orzeźwiające podawane do posiłków:

tinto de verano  TINTO DE VERANO (letnie wino) – typowa hiszpańska kombinacja, na którą składa się czerwone wino wymieszane z napojem gazowanym typu sprite lub 7up. Koniecznie podane z kostkami lodu i często w towarzystwie kawałka cytryny (tinto de verano con limón).

SANGRÍA – najbardziej rozpowszechniony hiszpański napój, który wywodzi się z Walencji. Jego bazą jest czerwone wino do którego dodaje się kawałki różnych owoców, sok, brandy oraz lód.

CALIMOCHO  (kalimotxo w Kraju Basków) – tanie czerwone wino wymieszane z coca-colą w proporcji 1:1. Podawane z dużą ilością lodu.

CLARA CON LIMÓN – połączenie piwa z napojem gazowym w proporcji 1:1. Dodanie słodkiego napoju bezalkoholowego rozjaśnia piwo (stąd nazwa clara: jasna) oraz zmniejsza gorzki smak chmielu.

Po posilku:

CAFE CON HIELO – kawa z lodem. Nie zdziwcie się, gdy zamówicie w Hiszpanii mrożoną kawę, a dostaniecie filiżankę goracej kawy oraz osobną szklankę z kostkami lodu. Hiszpanie zamawiają swoją ulubioną kawę (z odpowiednią proporcją mleka), słodzą ją i przelewają do szklanki z lodem. Końcowy etap, czyli przelanie kawy do lodu często nas stresowało – uda sie czy sie rozleje? Z czasem doszłyśmy do perfekcji 😉

HORCHATA – bezalkoholowy napój orzeźwiajacy o kolorze mleka, pochodzący z Walencji. Przygotowuje się go ze słodkich bulw cibory jadalnej (zwanej inaczej migdałem ziemnym), wody i cukru. Napój podaje się bardzo schłodzony z kostkami lodu. Horchata posiada właściwości orzeźwiające, ale również wzmacniające. Odwiedzając Wspólnotę Walencjańską można w niej jeszcze  spotkać horchaterie, czyli tradycyjne pijalnie horchaty.

AGUA DE VALENCIA – wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z czystą wodą. Jest to koktajl sporządzany na bazie soku z pomarańczy, cavy (musującego wina), wódki i ginu.

REBUJITO – napój pochodzący z Andaluzji. Przyrządza się go z wytrawnego wina Manzanilla z gazowanym słodkim napojem 7up lub Spritem. Podawany jest z lodem i listkami mięty. Jeżeli odwiedzicie andaluzyjskie miasta, podczas trwania ferii, nie będziecie mieć problemu ze skosztowaniem rebujito. Jest to bowiem podstawowy napój, który serwuje się podczas najwiekszych fiest w Andaluzji.

 

 

 

 

  • Jestem dziwna. Bo dla mnie na upały najlepsza…gorąca herbata. W sumie na każdą porę roku. Zabieram ze sobą na miasto w termos by nie pić po barach gdzie serwują mini-filiżaneczkę za tyle co cały kartonik Liptona. Czuję się po niej orzeźwiona i pragnienie mam ugaszone a znajomi Hiszpanie pukają się w czoło. Wymienionych napojów prawie wcale nie piję. Także w 40 stopniowe upały jak dziś u mnie. Tylko okazyjnie. A jak już tak to każdym razem muszę upominać kelnera aby nie dokładał mi lodu. Tutaj też Hiszpanie się dziwią. Z zimnych napoi to jedyne co piję to woda. A zamiast soków owocowych lubię świeże owoce.

  • ja pomyślałam o wodzie, ale Twoje propozycje ciekawsze 😉

  • Natalie

    chyba odkryłam nowe hobby 😀 dzięki za hinty, będę próbować 🙂

  • Pod niebem Malagi

    A ja uwielbiam Aquarius =)