POZNAJEMY

52 książki, które przeniosą Cię do Hiszpanii

Oto książki o Hiszpanii lub z Hiszpanią w tle. Czytadła wszelkiej maści, gdzie klimat Hiszpanii jest mniej lub bardziej obecny. Znajdziesz tu dzieła, których akcja toczy się zarówno w czasach współczesnych, jaki i te, które przeniosą Cię z powrotem do zamierzchłej historii. Jeśli czeka Cię wyprawa do Hiszpanii i chciałbyś wiedzieć o tym kraju coś więcej, koniecznie przeczytaj wybrane z nich… lub wszystkie, bo każda zasługuje na uwagę.

 

KSIĄŻKI O HISZPANII

Alicia Gimenez Bartlett

Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie
Kanwą książki jest opowieść z czasów Franco, przeplatana z opowieścią współczesną.
Bohaterka książki istniała naprawdę i brała udział w walkach partyzanckich. Jednak, co było w jej życiu najistotniejsze to to, że była osobą transseksualną – przez wiele lat żyjąc jako kobieta, do partyzantki poszła jako mężczyzna. Powieść napisana tak wartko, że czyta się ją szybko, pomimo sporej objętości.

 

Sandra Barneda

Ziemia Kobiet
Ziemia Kobiet to opowieść o rodzinie, mądrości życiowej, odpowiedzialności oraz ukochaniu natury i ziemi.
Komu polecić Ziemię Kobiet? Każdemu z was, kto lubi przy czytaniu odpocząć przy ciekawej lekturze, a przy okazji odrobinę zwolnić. Tym, którzy ponad wszystko lubią powieści obyczajowe, a zwłaszcza te wielopokoleniowe, ze skrytymi między kartami książki tajemnicami.

Maciej Bernatowicz

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko.
To syntetyczny, ale jakże bardzo wnikliwy obraz tego pięknego,zróżnicowanego kulturowo i historycznie kraju. Polecana szczególnie tym, których interesuje to, jak wyglądał Półwysep Iberyjski zanim uformowało się państwo po wojnie domowej i jak funkcjonuje Hiszpania współcześnie.

Alex Browning

Hiszpańska fiesta i soczyste mandarynki
Powieść, dzięki której możemy przenieść się do Hiszpanii i uwierzyć w to, że w życiu można zrobić wszystko jeśli się tego naprawdę bardzo chce. Dobra na pochmurne, zimne, jesienne dni.

Miguel de Cervantes y Saaverda

Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy
Dzieło tak znane, że jego niektóre wątki przenikły do kultury, a wyrażenia do słownika. Wszyscy znają pojęcie ¨walki z wiatrakami¨, ale nie każdy miał okazję i przyjemność poznać inne przygody Rycerza Posępnego Oblicza. Don Quijote to dobry obraz starego regionu La Mancha. Jest to powieść złożona i wielowątkowa – znajdziemy tam nie tylko elementy przygodowe i satyryczne, ale i społeczne, obyczajowe, nawet filozoficzne – próbujące dotknąć ludzkiej natury.

Zazdrosny Estremadurczyk
Ta książka, uznana za jedno z arcydzieł literatury światowej, jest niezwykle sugestywną i przenikliwą satyrą na ówczesną hiszpańską rzeczywistość, krytyką obyczajowości i panujących stosunków międzyludzkich.

 

Dulce Chacón 

Uśpiony głos
Książka o Hiszpanii czasów generała Franco. Bohaterkami są więźniarki polityczne, przeciwniczki państwa generała Franco i ich rodziny. Kobiety mają swe pierwowzory w prawdziwym życiu. Książka poruszająca. Nawet jeśli nie zna się zbyt dobrze historii Hiszpanii, czyta się ją doskonale.

 

Miguel Delibes

Szczury
Bardzo miła w czytaniu opowieść o pewnym młodocianym bohaterze, który żyje w typowej starej kastylijskiej wsi. Przyjemne i barwne opisy epoki, ale przede wszystkim mistrzowsko opisane zachowania ludzkie, życie społeczności i jej tradycji życia codziennego, wraz ze wszelkimi zabobonami i wierzeniami z tamtych czasów.

 

Antonio Gala

Szkarłatny manuskrypt
Szkarłatny manuskrypt skrywa tajemnice Boabdila, ostatniego sułtana Granady. Opowiada o zagładzie baśniowego świata hiszpańskich Maurów. To wspaniała opowieść o utraconym świecie, o równocześnie opowieść niezwykle aktualna, choćby poprzez ukazanie świata islamskiego, jakiego nie znamy, bo do naszych czasów nie dotrwał.

 

Gonzalo Giner

Weterynarz z Toledo
Świetna, porywająca powieść historyczna, osadzona w realiach średniowiecznej Hiszpanii. Wciągająca akcja, ciekawie przedstawione losy głównego bohatera i do tego trochę historii.

Tajemnica Loży
Wciągająca od pierwszy stron powieść historyczna osadzona w realiach osiemnastowiecznej Hiszpanii.Tłem opowieści jest koniec hiszpańskiej masonerii, bezlitośnie tępionej przez zakon jezuitów rękami świętej Inkwizycji. W magicznej scenerii Madrytu połowy XVIII wieku rozgrywa się historia spisków, intryg, zdrad, tragicznej miłości oraz niezwykle brutalnej zemsty.Książka utrzymana jest w klimacie ¨Inkwizytora¨ Patricio Sturlese oraz słynnej już ¨Katedry w Barcelonie¨ Ildefonso Falconesa.

Christopher W. Gortner

Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej
Poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii, przybliża nam obraz XV-wiecznej Hiszpanii. Napisana z rozmachem powieść o życiu Izabeli Kastylijskiej, od dzieciństwa do okresu dojrzałości.

Lucia Graves

Kobieta nieznana
W tekst książki wplecionych zostało wiele bystrych spostrzeżeń autorki, dotyczących kultury, tradycji i życia codziennego Hiszpanii w latach dyktatury generała Franco, a także okresu późniejszego, gdy po obaleniu jego rządów kraj wszedł na drogę przemian i modernizacji. Zarówno obraz malowniczej osady na Majorce, jak historia, tradycja i obyczaje Katalończyków przynoszą bogactwo obserwacji i szczegółów.

 

Anna B. Kann

Do zobaczenia w Barcelonie
Piękne klimaty Hiszpanii, cudowne, gorące rytmy flamenco. Fajna, klimatyczna, lekka i przyjemna lektura na jedno popołudnie.

Lucia Etxebarría

Kosmofobia
Poruszająca i humorystyczna, czasami gwałtowna i agresywna opowieść o tętniącej życiem dzielnicy współczesnego Madrytu.

Ildefonso Falcons

Katedra w Barcelonie
Jedna z najpopularniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat. Ponad 6 milionów sprzedanych egzemplarzy. Numer 1 na listach bestsellerów nieprzerwanie przez 13 miesięcy. Powieść czyta się znakomicie, jest napisana pięknym językiem, który wprowadza nas w nastrój XIV-wiecznej Barcelony. Wraz z bohaterem powieści, Arnau, budujemy Kościół Santa Maria del Mar, idziemy z nim na wojnę, przeżywmy dżumę i uczymy się bankierstwa. Książka tak zachwyca , że te 700 stron przelatuje nie wiadomo kiedy.

Bosonoga królowa
Napisana z rozmachem, barwna opowieść o losach dwóch kobiet próbujących znaleźć swoje miejsce w życiu. W tle – barwna mozaika osiemnastowiecznej Hiszpanii, w której po prawie trzystu latach panowania inkwizycji na nowo wybuchają nieskrępowane emocje, a tradycyjna surowość obyczajów ściera się z francuską modą na liberalizm.

Ręka Fatimy
Blisko tysiąc stron, ale czyta się jednym tchem. Pouczająca i wzruszająca powieść o synu zgwałconej przez chrześcijańskiego duchownego muzułmanki. Główny bohater próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie, w którym w Andaluzji zaczyna brakować miejsca dla, zamieszkujących ją przez stulecia, Maurów.

 

Noah Gordon

Medicus z Saragossy

Hiszpania w czasach Inkwizycji. Dzieje człowieka, który uszedłszy z pogromu, w przebraniu szuka swego miejsca w świecie. Wspaniała powieść historyczna, którą czyta się się jednym tchem.

 

Ernest Hemingway

Komu bije dzwon
Najsłynniejsze – i najbardziej ambitne artystycznie dzieło Ernesta Hemingwaya. Ukończona latem roku 1940 powieść wykorzystywała obserwacje i doświadczenia pisarza wyniesione z dwukrotnego, w sumie kilkunastomiesięcznego pobytu w ogarniętej wojną domową Hiszpanii.

Słońce też wschodzi
To jedna z pierwszych książek Hemingwaya. Autor umieścił swoich bohaterów w Pampelunie, w czasie fiesty, którą opisał z pełną fantazją i dużą wiedzą na temat świata corridy.

Chufo Llorens

Władca Barcelony
Napisana z rozmachem powieść obyczajowa z historycznym tłem, utrzymana w duchu i tematyce słynnej ¨Katedry w Barcelonie¨Falconsa. Książkę czyta się przyjemnie. Sprawia to brak typowo historycznych wstawek, lekkie pióro pisarza, który potrafi wciągnąć czytelnika w przedstawiony w książce świat. Llorens sporo miejsca poświęcił kwestii prześladowania Żydów oraz dążeniu do władzy za wszelką cenę.

Uciekinierka z San Benito
„Uciekinierka z San Benito” to pełna przygód, napisana z epickim rozmachem i wsparta historycznymi faktami opowieść o niezwykłej kobiecie, której życie zostało zbudowane na kłamstwie.

 

Anna Klara Majewska

Rok na Majorce
Zabawna i pełna ciepłego klimatu powieść o poszukiwaniu szczęścia. Oliwkowe gaje, pomarańczowe doliny, kwitnące migdały, turkusowe zatoczki, bezkresne morze i wiecznie słońce… Dobra książka na lato- da się przy niej odpocząć od codziennego zgiełku.

Powrót na Majorkę
Druga część powieści z Majorką w tle. Idealna książka na lato, nawet to deszczowe. Zabawi, a czasami nawet zaintryguje.

Majorka w niebieskich migdałach
Podobnie jak dwie poprzednie części z cyklu, powieść jest idealną lekturą na wakacje. Tryska dowcipem, lekkim stylem, barwnością sytuacji, przerysowanymi bohaterami i majorkańskim klimatem.

Javier Marías

Serce tak białe
Nie mam wątpliwości, że „Serce tak białe” jest przykładem literatury pięknej w pełni zasługującej na to miano. Rozbudowane zdania z wtrąceniami, elegancki język i meandrująca fabuła świadczą o dużym kunszcie pisarskim autora. Marías to mistrz roztrząsania, drążenia i analizowania wybranego zagadnienia, co podczas czasem lektury może irytować, częściej jednak urzeka.

 

Nuria Masot

Cień templariusza
Rewelacyjnie napisany kryminał o templariuszach osadzony w XIII wiecznej Barcelonie. Fascynująca podróż w czasy średniowiecza. Lektura polecana wszystkim miłośnikom powieści historycznych.

 

Carla Montero

Szmaragdowa tablica
“Szmaragdowa tablica” to nie tylko napisana z rozmachem historia o poszukiwaniu zagadkowego dzieła sztuki, ale i niezwykła opowieść o zakazanej miłości, która zdarzyła się wbrew wszelkim przeciwnościom. Akcja osadzona jest w Madrycie początku XXI wieku.

 

Enrique Moriel

Miasto poza czasem
Thriller historyczny, rozgrywający się w Barcelonie od średniowiecza po czasy współczesne. Wartka akcja i misterna intryga na pełnym anegdot tle dziejów Barcelony, a zarazem uniwersalny, całkiem poważny traktat o walce Dobra ze złem.

 

Antonio Muñoz Molina

We mgle czasów
Największy współczesny pisarz hiszpański mierzy się w tej powieści z największą traumą swej ojczyzny – hiszpańskiej wojny domowej. Opowiada o latach 1933-1936, które doprowadziły do krwawego, bratobójczego konfliktu. W powieści przewijają się postaci realnie istniejące (Negrín, Moreno Villa, Bergamín…) i fikcyjne.

Zima w Lizbonie
Jest to najczęściej nagradzana powieść Munoza Moliny. Wbrew tytułowi to powieść, której akcja toczy się na pograniczu Portugalii i Hiszpanii. Czytelnik znajdzie w niej zarówno specyficzny klimat lat 80-tych ubiegłego wieku, elementy romansu, wyciskacza łez, jak i gangsterskie wątki.

 

George Orwell

Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej
Dobry wstęp do najnowszej historii Hiszpanii oraz wspomnienia autora z wojny domowej, które pomagają zrozumieć, skąd wziął się “Folwark Zwierzęcy” oraz “Rok 1984”

 

Arturo Perez-Reverte

Królowa Południa
Ciekawe obrazy wybrzeża hiszpańskiego połączone z interesującą historią prawdziwej “szefowej” hiszpańskiej mafii narkotykowej.

Życie jak w Madrycie
Zbiór felietonów Pereza-Revertego, publikowanych w latach 1998-2001 na łamach gazety ¨El Semanal¨.
to świetny zestaw ironicznych spostrzeżeń na temat hiszpańskiego społeczeństwa. Wspaniały jarmark różności.

A w Madrycie nadal znakomicie
Drugi tom felietonów autora, tym razem z lat 2001-2005. Publikacja ta daje świetny obraz Hiszpanii widzianej oczami pisarza. Język jest barwny i giętki, daje pole do popisu naszej wyobraźni.

Kapitan Alatriste
Awanturnicze przygody z płaszczem i szpadą w tle. Przygody kapitana Alatriste to całkiem przyjemna literatura rozrywkowa. Szczególnie polecana miłośnikom siedemnastowiecznej Hiszpanii.

 

Dolores Redondo

Seria powieści z elementami fantastyki i mitologii baskijskiej. Bardzo ciekawe powiązanie mitów ludowych, baśni i kryminału. Opisy tradycji Basków, zwłaszcza ich kuchni, robią duże wrażenie.

 

Nerea Riesco

Słoń z kości słoniowej
Tło powieści stanowią wydarzenia historyczne z drugiej połowy XVIII wieku i pierwszych lat XIX wieku. Akcja książki ma miejsce w Sewilli i opowiada ona losy kolejnych właścicieli tamtejszej drukarni. Odradzamy tylko czytanie opisu książki, bo bardzo dużo zdradza i psuje przyjemność z lektury.

Andromeda Romano-Lax 

Hiszpański smyczek
Bardzo dobra powieść obyczajowo-historyczna. Historia Feliu Delgado – króla smyczka i największego wiolonczelisty w historii Hiszpanii, osadzona Hiszpanii z początku XX wieku, w czasach gdy faszyści doszli do władzy.

 

Carlos Ruiz Zafon

Cykl powieści Cmentarz Zapomnianych Książek: Cień wiatru, Gra anioła, Więzień nieba.

W powieściach Zafona znajdziemy romans, miłość, tajemnicę, ukrytą zemstę. Dreszcz emocji i adrenaliny także się znajdzie. Każdy rozważny czytelnik znajdzie chociaż jakąś nutkę dla siebie. Seria jest stworzona z pomysłem i szczegóły są umiejętnie wplecione w fabułę i tworzą smakowitą całość.

 

Clara Sanchez

Skradziona
„Skradziona” to powieść nawiązująca do kontrowersyjnej afery, która wstrząsnęła Hiszpanią: co najmniej 60 000 Hiszpanów zostało w dzieciństwie porwanych i sprzedanych zaraz po narodzinach. Ich matki były przekonane, że dzieci zmarły przy porodzie.

 

Chris Stewart

Jeżdżąc po cytrynach. Optymista w Andaluzji.
Zabawna wieloznaczna książka, która oczarowuje już od pierwszych stron…. i sprawia, że prowadzenie gospodarstwa w Hiszpanii wydaje sie być jedyną słuszną decyzją.

 

Victoria Twead

U mnie zawsze świeci słońce
Cudowna, ciepła opowieść, wywołująca u czytelnika salwy śmiechu. Czytając chłonie się klimaty i uroki lokalnego życia w małej, Andaluzyjskiej wiosce. Napisana lekko, ale błyskotliwie, łączy liryzm z poczuciem humoru, a żywiołowa narracja sprawia, że czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę.

Andaluzja, Ole!
Pełen humoru i autoironii styl autorki sprawia, że Andaluzja, Ole! jest idealną lekturą na wakacje oraz antidotum na wszelkie smutki. Galeria rewelacyjnie nakreślonych postaci na czele z Rodziną Ufarte oraz Geronimo, lekko podstarzałym i wiecznie „na gazie” fanem Realu Madryt, jest gwarancją, nieustających salw śmiechu. A pełne słońca i południowych smaków przepisy przeniosą nas do kraju hucznej fiesty i prawdziwej, latynoskiej radości życia. Która mimo pozorów senności tkwi w każdym hiszpańskim miasteczku.

 

Jason Webster

Duende. W poszukiwaniu flamenco.
Autor opisuje historię swojej fascynacji muzyką flamenco. Zamiłowanie to sprawiło, że wyjechał do hiszpańskiej Granady, podjął się nauki gry na gitarze i wniknął na tyle, na ile to możliwe dla cudzoziemca, w środowisko muzyków flamenco.

 

William Wharton

Rubio
Refleksyjna i zaskakująca historia miłosna. Tytułowy Rubio wyjeżdża do Hiszpanii, by ułożyć sobie życie na nowo, tworząc je od podstaw. Zaszywa się w małej hiszpańskiej wiosce. Literatura na jeden dzień, krótka i wciągająca. Piękna i tragiczna, szczęśliwa i smutna, prosta, a jednocześnie głęboka, do pewnego momentu przewidywalna, żeby później totalnie zaskoczyć czytelnika. Zakończenie godne literackiego mistrza.