PODRÓŻUJEMY

Kordoba i jej piękne patia – Fiesta de los Patios

patio okladka

Kordoba w maju jest jednym z najpiękniejszych miast w Andaluzji. Dlaczego? Ponieważ w tym miesiącu, każdego roku odbywa się La Fiesta de los Patios, czyli festiwal lokalnych dziedzińców.

Mijas

 

 

 

Tradycją jest, że festiwal trwa 12 dni i zawsze odbywa się na początku maja. W tym czasie mieszkańcy umożliwiają zwiedzanie swoich domowych dziedzińców, które ozdabiane są niezliczoną ilością kwiatów w kolorowych donicach. Wiszą one na ścianach lub są poustawiane na ziemii tworząc wyjątkowe kompozycje. W centrum patio króluje fontanna, a na ścianach orientalna mozaika. Całość tworzy wyjątkowy obraz, w którym woda, światło i zieleń pięknie ze soba współgrają. Dodatkowymi elemetami dekoracyjnymi są zabytkowe meble, naczynia kuchenne i inne pozostałości archeologiczne zbierane przez właścicieli.  Zwiedzaniu towarzyszy muzyka flamenco, zapach kwiatów i często uśmiech gospodarza domu, który osobiście wita swoich gości.

 Skąd wzięły sie patia w Kordobie?

Dziedzińce jako forma podziału domu, byly już znane w Mezopotamii. Wykorzystywano je do ochłody, bowiem tworzył się w nich przyjemny mikroklimat, który chronił przed upałem. Świeżość kwiatow, cień ścian oraz woda (która była zbierana z deszczówki) powodowały, że temperatura na patio mogła być niższa nawet o 10 stopni, od temperatury na ulicy.

Wiedzę tę wykorzystywali Rzymianie i Maurowie budując domy z wewnętrznymi dziedzińcami. Dzisiejsze patia z Kordoby są dziecictwem domów rzymskich zmodyfikowanych przez Maurów. Były one budowane wokół centralnego dziedzińca otoczonego rzędami kolumn. W centralnym miejscu znajdowała się studnia lub inny zbiornik wodny np. fontanna. Wnętrze dziedzińca ozdabiane było malowidłami, mozaikami i zielenią. I co najważniejsze, piękno islamskiego domu można było podziwiać wewnątrz – na dziedzińcach, w pokojach, czyli w miejscach, które nie są widoczne na zewnątrz. Po rekonkwiście ta struktura architektoniczna pozostawała i nadal pozostaje w dzisiejszych domach.

Kiedy rozpoczęto organizację konkursu?

patio 1933Mieszkańcy Kordoby zaczeli otwierać swoje patia dla publiczności już w 1918 roku. Jednak oficjalny konkurs na najładniej przystrojone patio, balkon lub okno został zorganizowany po raz pierwszy w 1921 roku. Nagrodami były kwoty pieniężne w wysokosci 100, 75 i 50 peset (w zależności od zajętego miejsca). Ze względu na niewielką frekwencję zaniechano organizacji konkursu w kolejnych latach i powrócono do niego dopiero w 1933 roku. W konkursie wzięło udział 16 patios, a główną nagrodą było już 500 peset, co na tamte czasy stanowiło małą fortunę. Wybuch wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku przerwał organizację festwilu na kolejne lata. Zorganizowano go ponownie w 1944 roku i powtarza się go do dnia dzisiejszego. Nagrody pieniężne przyznaje się dla najpiękniejszych i najlepiej zachowanych patiów.

Jak zwiedzać patia?

W trakcie trwania festiwalu, warto zaopatrzyć się w broszurę, która zawiera informację o udostępnionych patiach. Jest ona darmowa i można ją dostać w wielu punktach miastach (informacji turystycznej, sklepach, barach). Co roku władze miasta wyznaczają trasy, na których znajdują się zaznaczone patia biorące udział w konkursie oraz patia, które są poza konkursem (ale w tych dniach jest możliwość ich zwiedzenia).  Zwiedzanie patiów, które są zgłoszone do konkursu jest bezpłatne i nie trzeba robić wcześniejszej rezerwacji wejściówek. Wizyty organizowane są rano i wieczorem w godzinach 11.00-14.00 i 18.00-22.00. Plan festiwalu na rok 2017 oraz mapę z wyznaczonymi trasami mozna zobaczyć tutaj.

Poza terminem,  w którym odbywa się konkurs można również zwiedzać wybrane patia. Wejścia są jednak płatne i najlepiej skorzystać ze zorganizowanej wizyty z przewodnikiem. Listę firm organizujących zwiedzanie znajdziecie tutaj.

 

Przyjeżdżając do Kordoby w maju trzeba się liczyć z ogromną ilością turystów. Oprócz Fiesta de los Patios, w tym miesiącu odbywa się również Cruces de Mayo czyli Festiwal Krzyży oraz Feria de Córdoba. 

La Fiesta de los Patios de Córdoba została w 2012 roku dodana do Listy reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Festiwal został uznany za zjawisko kulturalne, które warto chronić. I nie ma co się dziwić,  bowiem patia zgodnie z tradycją zamieniają się w piękne, domowe ogrody, w których można na chwilę przenieść się do Hiszpanii pod panowaniem Maurów.

 

 • Super, że jest taka możliwość odwiedzenia tych miejsc! Można poprzechadzać się i pozazdrościć właścicielom tych miejsc, którzy mają do nich dostęp przez całą resztę roku 😀

 • Jeju, rewelacja! Świetny, bardzo oryginalny pomysł. Jak pięknie muszą te wszystkie patia wyglądać! 🙂

 • Wygląda przepięknie – jeszcze jeden powód żeby jechać 🙂

 • O jejciu, to coś dla mnie – dziedzińce, patia, uliczki, a wszystkie ozdobione kwiatami i roślinami. Bajka! Obawiam się tylko tych tłumów 🙂

 • Niestety nigdy tam nie byłam. A tak wiele słyszy się o tym festiwalu.
  Och jakie cudne zdjęcia. Aż sobie nie zazdroszczę siedząc teraz przy biurku i ucząc się ma sprawdzian z fizyki.

 • Małgosia Grzybowska

  Kordoba Coś dla mnie! Cudownie! Dziękuje za inspirację! Wpisałam na listę moich celów do realizacji 🙂

 • Kordoba to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc, jakie widziałam. Szkoda tylko, że nie miałam okazji zobaczyć festiwalu. Był wrzesień, więc patia były jednak nieco skromniejsze. Chociaż i tak się w nich zakochałam.

 • Storyland 14

  Coś pięknego, prawdziwe ogrodnicze dzieła sztuki.

 • Monika Żukowska

  Naprawdę można się zachwycić!
  Usiąść sobie na takim patio i wypić kawkę – bajka! 😉

 • Renata Pawlowska

  Wspaniale ! Uwielbiam te klimaty 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

  Kalejdoskop Renaty