EMIGRUJEMY

Jak znaleźć pracę w Hiszpanii na wakacje lub na stałe?

Zastanawiasz się jak znaleźć zatrudnienie w Hiszpanii? Przed Tobą -najobszerniejsze z dostępnych w sieci- kompendium wiedzy na temat pracy w Hiszpanii.

 

Jeśli trafiłeś tu ponieważ:

  • chcesz zorientować się jaka jest aktualna sytuacja na hiszpańskim rynku pracy
  • interesuje Cię tymczasowa, wakacyjna lub stała praca w Hiszpanii
  • nie wiesz, która wyszukiwarka pokaże Ci najatrakcyjniejsze oferty pracy dla Ciebie
  • chcesz dowiedzieć się jak skutecznie szukać pracy w Hiszpanii
  • chcesz poznać przydatne narzędzia i aplikacje, które pomogą Ci znaleźć pracę w Hiszpanii

przeczytaj nasz przewodnik o tym, jak znaleźć pracę w Hiszpanii.

 

 

 

Jak wygląda rynek pracy w Hiszpanii?

Hiszpańska gospodarka pokonała kryzys ekonomiczny i ponownie nabiera rozpędu. PW trakcie 2016 roku ilość zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 125 tysięcy i wynosiła 3.77 miliona osób. Odrodziła się turystyka, która składa się na 11% PHB Hiszpanii. Budownictwo i przemysł – branże które najmocniej odczuły finansowy krach- także odżywają i oferują coraz więcej nowych miejsc pracy. Odstępstwem od reguły są łowiectwo i rolnictwo, które nadal nie mogą odbić się od dna. Najwięcej nowych miejsc pracy tworzy się obecnie w Katalonii, Andaluzji i Galicji. Przeważają firmy prywatne, gdzie pracuje ponad 450 000 osób. Analogicznie w sektorze publicznym pracuje ok. 73 000 osób. Nie mniej jednak 8 z 10 prywatnych przedsiębiorstw zatrudnia jedynie jednego lub dwóch pracowników.

Po kryzysie gospodarczym z Hiszpanii wyjechała ponad połowa naszych rodaków. Jednak nadal wiele osób, które szukają pracy wybiera Hiszpanię. Praca od zaraz jest możliwa głównie w budownictwie i rolnictwie. Pożądani są również specjaliści z branży IT, opiekunki osób starszych, oraz osoby na stanowiska ogrodnik, kelner, kelnerka, pomoc domowa czy au pair – opiekunka do dzieci. Właściciele firm często wymagają doświadczenia zawodowego, choć nie jest to regułą. W regionach turystycznych przydatna jest znajomość języków obcych. Do najbardziej pożądanych zaliczyć można angielski, niemiecki i rosyjski, choć coraz częściej spotyka się oferty pracy z językiem norweskim, a także polskim. Ważne jest też, byś posiadał przynajmniej podstawy języka hiszpańskiego. Wyjazd bez znajomości języka obcego jest raczej trudny i bardzo ogranicza możliwości znalezienia pracy, ale nie jest wykluczony.

Hiszpańskie wyszukiwarki ofert pracy

Infojobs.net

Każdy kto choć raz szukał pracy w Hiszpanii zna Infojobs.net i słusznie, bo to najpopularniejsza z hiszpańskich wyszukiwarek ofert pracy. Aktualnie znajdziesz tu ponad 35.000 ogłoszeń. Warto dokonać bezpłatnej rejestracji, dzięki której można otrzymywać na adres e-mail oferty pracy dopasowane do naszego profilu. Można też wgrać swoje CV tym samym prezentując się potencjalnym pracodawcom. Serwis ma też specjalne działy dla freelancerów, kierowników i menedżerów. Serwis zawiera także sekcję poradnikową, z informacjami na temat rynku pracy w Hiszpanii oraz ze wskazówkami dla osób szukających zatrudnienia.

Trabajos

Aktualnie posiada prawie 10 milionów użytkowników i 10 tysięcy ofert. Znajdziesz tu ogłoszenia o pracy w Hiszpanii jak i za granicą. W serwisie znajdziesz najwięcej ogłoszeń o pracę w: administracji, obsłudze klienta, sprzedaży, transporcie, komunikacji, a także branży stomatologicznej, choć dostępne są też oferty z innych dziedzin.

Infoempleo.com

Jeden z wielu portali z ofertami pracy, gdzie użytkownicy mogą zarejestrować się za darmo i zaprezentować swoje CV. Dwie zakładki, które wydają się interesujące to blog i szkolenia internetowe. Na blogu publikowane są przydatne artykuły z poradami i nowościami związanymi z zatrudnieniem. Zakładka „rozwój kariery” dostarcza informacji na temat kursów i ośrodków szkoleniowych w całej Hiszpanii.

Laboris.net

Mały portal z ofertami pracy z całej Hiszpanii. To co go wyróżnia to oferty franczyz i systemów partnerskich, a także oddzielna zakładka z ofertami pracy w sektorze publicznym.

Monster.es

Jest to wspólna inicjatywa ogólnohiszpańskiego dziennika El País i liczącego się portalu pracy z USA. To co wyróżnia stronę to opcja zapisywania interesujących ofert pracy, dzięki czemu można je łatwo odszukać w dowolnym momencie. Przekazuje także informacje które firmy były zainteresowane Twoim CV. Aby uzyskać dostęp do tych funkcji trzeba dokonać bezpłatnej rejestracji.

Trabajamos.net

Portal społecznościowy posiadający ponad 60.000 zarejestrowanych użytkowników oraz 13.000 ogłoszeń o pracę. Dzięki specjalnej zakładce uzupełniasz swój profil o umiejętności, dodasz zdjęcie oraz podasz oczekiwane wynagrodzenie.

Un Mejor Empleo

Wyszukiwarka dla osób szukających pracy w Hiszpanii.Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę stanowisko i miasto, żeby zobaczyć najlepiej dopasowane dla Ciebie wyniki.

Branżowe wyszukiwarki pracy

Hosteleo

Przejrzysta, wygodna w obsłudze wyszukiwarka pracy w branży hotelarskiej.

Adtriboo

Strona ze zleceniami dla freelancerów z takich dziedzin jak marketing, wideo, fotografia i programowanie aplikacji mobilnych. Ma oryginalny format, odmienny od innych stron. Zawiera ciekawą funkcję- zamiast oferowania stanowisk w firmach, kandydatom proponowana jest praca przy konkretnych projektach.

Empleo Marketing

Wyszukiwarka pracy specjalizująca się w marketingu online i przeznaczona dla specjalistów z tej branży. Znajdziesz tu najlepsze oferty dla blogerów, Community Manager´ów, WordPress Developer´ów, projektantów stron internetowych, ekspertów WordPress, SEO i Social Media Manager´ów w takich miastach jak Madryt, Barcelona, Castellon, Alicante, Walencja i Zaragoza.

Ticjob

Wyszukiwarka ofert pracy z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (hiszp. TIC – Tecnologías de la Información y la Comunicación). Ma specjalną zakładkę z projektami freelance skierowanymi do osób pracujących na własny rachunek. Oryginalne jest to, że możesz utworzyć alert pracy poprzez wybranie różnych parametrów (zakres obowiązków, miejsce pracy, rodzaj umowy, poziom wykształcenia i doświadczenia). Gdy na portalu pojawi się oferta pasująca do wybranych przez Ciebie cech, otrzymasz e-mail.

Colejobs

Wyszukiwarka pracy w branży edukacji. Serwis jest przeznaczony dla wykładowców i nauczycieli. Ogłoszenia zawierają oferty pracy w prywatnych i społecznych przedszkolach, szkołach podstawowychśrednichzawodowych i wyższych.

Internetowe tablice ogłoszeniowe

Elbaul

Serwis ogłoszeniowy pozwalający na zamieszczanie lokalnych ogłoszeń o sprzedaży, noclegach oraz pracy w różnych regionach Hiszpanii.

Milanuncios

Jest to największa w Hiszpanii internetowa tablica ogłoszeń z ofertami sprzedaży przedmiotów używanych oraz ogłoszeniami o pracę. Jeśli szukasz pracy w budownictwie, gastronomii, sprzedaży lub obsłudze klienta, sprawdź koniecznie tą stronę.

Agregatory ofert pracy (strony, na których znajdziesz oferty z wielu serwisów)

empleo.trovit.es

Hiszpański odpowiednik polskiego serwisu Praca Trovit. Z łatwością znajdziesz interesującą Cię ofertę pracy. Nie musisz czytać długiej listy ogłoszeń. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę stanowisko i miasto, żeby zobaczyć najlepiej dopasowane dla Ciebie wyniki.

Jobtonic.es

Wyszukiwarka skupiająca oferty pracy z takich portali jak insertia.net, jobs.es, gowork.es, donempleo.com, neuvoo.es, czy experteer.es. Na tą chwilę znajdziesz tu ponad 400 tysięcy ofert pracy na różne stanowiska. Dzięki prostej subskrypcji i wyborze danej kategorii oraz miejsca zatrudnienia, będziesz otrzymywać drogą mailową wszystkie najnowsze oferty związane z Twoimi preferencjami.

Indeed.es

Zwany także „Google ofert pracy”. Oprócz wyszukiwania najlepszych ofert pracę w Twojej branży, możesz przesłać swoje CV i zostawić swój adres e-mai by otrzymywać powiadomienia o ofertach, które pasują do Twojego profilu. Ma ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie i chwali się że zrzesza więcej kontraktów niż LinkedIn i Monster razem wzięci.

SimplyHired.es

Wpisujesz słowa kluczowe odpowiadające Twojej branży, wybierasz gdzie chcesz pracować, a wyszukiwarka automatycznie pokazuje najlepsze oferty znalezione w internecie według trafności lub daty. Dostępne są ogłoszenia pracy z całej Hiszpanii. Portal posiada zaawansowaną usługę wyszukiwania, która pozwala na umieszczenie filtrów, takich jak data publikacji oferty, rodzaj umowy (na godziny, w pełnym wymiarze godzin, w niepełnym wymiarze godzin, stała lub tymczasowa), wymagane doświadczenie zawodowe lub poziom edukacji.

Praca zaraz po studiach (lub w ich trakcie) 

Studentjob.es

Portal dla studentów i absolwentów. Miejsce skierowane dla osób które szukają pracy którą mogą wykonywać jednocześnie ucząc się, płatnych praktyk lub chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Rejestracja na portalu jest darmowa.

Primerempleo.com

Strona z ofertami dla studentów i absolwentów bez doświadczenia. Jest wyspecjalizowanym portalem pomocnym w znalezieniu pierwszej pracy, płatnych praktyk i staży.

Grupy z ofertami pracy na portalu Facebook

Facebook w tym przypadku może się okazać bardzo pomocnym narzędziem. Na Fecebooku istnieje wiele lokalnych grup z ofertami pracy. Dla przykładu podajemy wybrane z nich:

Wystarczy, że w wyszukiwarce na Facebooku wpiszesz słowo trabajo lub job i dodasz nazwę miasta, a znajdziesz wiele grup oferujących pracę w danej okolicy.

LinkedIn

LinkedIn stał się profesjonalnym portalem społecznościowym, bardzo pomocnym w znalezieniu pracy. Nie służy już tylko do wymiany biznesowych kontaktów, ale pozwala także na prezentację swoich umiejętności, budowaniu profesjonalnego wizerunku. Szukając pracy powinieneś mieć swój profil na LinkedIn. Zadbać o to, by zawierał aktualne i kompletne informacje.  Aktywnie udzielaj się też w grupach ze swojej branży. Po prostu daj się poznać.
Nadal nie masz profilu na LinkedIn? Cóż, czas to zmienić! Rejestracja zajmuje pół minuty.

 

Agencje pracy tymczasowej (na 3 do 6 miesięcy)

Odpowiednikami polskich agencji pracy tymczasowej są w Hiszpanii Empresas de Trabajo Temporal, w skrócie ETT.
Oferują one pracownikom bezpłatną pomoc w znalezieniu zatrudnienia na czas określony od 3 do 6 miesięcy. Lokalne agencje pracy tymczasowej, specjalizują się w kontaktowaniu zleceniodawców i zleceniobiorców z danego regionu. Pełną listę takich agencji znajdziesz na oficjalnym portalu ETT. Oprócz regionalnych agencji w Hiszpanii działają także międzynarodowe agencje:

Randstad

Jeden z dwóch liderów w branży HR w Hiszpanii. Sami chwalą się, że codziennie pomagają 37.000 osobom znaleźć pracę w Hiszpanii. Posiadają w sumie 250 we wszystkich wspólnotach autonomicznych.

Adecco

Drugi, obok wyżej wymienionego, lider w rekrutacji pracowników tymczasowych. Oferuje kompleksowe usługi w różnych dziedzinach: selekcji, pracy tymczasowej, outsourcingu, szkoleń, prewencji zagrożeń zawodowych, zarządzania karierą zawodową, konsultingowych i outplacementu. Prowadzi rekrutacje dla różnych sektorów biznesu m.in. w obszarze administracji, sekretariatu i personelu pomocniczego, pracowników tymczasowych dla przemysłu oraz pracy tymczasowej dla innych rodzajów spółek w wielu branżach.

 

Teraz już wiesz jak znaleźć pracę w Hiszpanii. Trzymamy kciuki za owocne poszukiwania. Jeśli masz propozycje portali i wyszukiwarek, które warto dodać do powyższej listy, podziel się ciekawymi linkami w komentarzach i pomóż nam ją rozbudować.

  • Brawo dziewczyny, świetna praca – bardzo rzetelnie opracowane info. We Francji mamy (chyba) mniej wyszukiwarek a więcej agencji pracy czasowej.

  • Bardzo praktyczny wpis! Wiele przydatnych informacji. Chętnie udostępnię na stronie mojej szkoły językowej na FB. Pozdrawiam! 🙂