PODRÓŻUJEMY

Jak tanio podróżować po Hiszpanii? Sposoby na niedrogie przejazdy.

Zastanawiasz się czy można tanio podróżować po Hiszpanii? Zdecydowanie tak! Wystarczy tylko skorzystać z pomocy techniki i poznać kilka sztuczek, dzięki którym zaoszczędzisz na lokalnych i długodystansowych przejazdach.

 

Carpooling – autostop XXI wieku

BlaBlaCar

BlaBlaCar, to najbardziej znana i najczęściej używana aplikacja, która łączy kierowców posiadających wolne miejsca oraz pasażerów szukających transportu. Kilka lat temu firma zrewolucjonizowała świat transportu naziemnego i od tego czasu jest liderem na rynku.

Jak to działa?

po prostu zaloguj się i wyszukaj oferty przejazdów na wybranej trasie. Po wybraniu odpowiednich opcji Twoja oferta będzie widoczna dla społeczności BlaBlaCar.

Plusy

 • możliwość spotykania ciekawych ludzi;
 • szybsza opcja przemieszczania się w porównaniu do podróży autokarem;
 • bezpieczeństwo podróży. Masz dostęp do informacji nt. kierowcy oraz jego auta. Bardzo pomocne okazują się też opinie wystawione przez wcześniejszych pasażerów;
 • bezpieczeństwo płatności. Zasady płacenia są trochę inne niż w Polsce- płatności dokonujesz kartą, a po zakończonej podróży przekazujesz kierowcy kod odblokowujący pieniądze.

Minusy

 • prowizja pobierana od kierowcy- 3 euro za każdego pasażera, który zarezerwował miejsce. Zwiększa to koszty podróży każdemu z podróżnych;
 • jeśli nawet masz pytania lub wątpliwości, jako pasażer nie masz możliwości skontaktowania się z kierowcą, dopóki nie zrobisz pełnej rezerwacji i opłaty.
 • duża konkurencja ze strony innych kierowców wymusza obniżenie stawki za dzielenie podróży.

Amovens

Amovens jest hiszpańską firmą, która powstała w 2009 roku i działa jako mocna alternatywa dla wspomnianego wyżej BlaBlaCar. Posiada ponad pół miliona aktywnych użytkowników. Nie tylko oferuje możliwość dzielenia się samochodem podczas wspólnej podróży, ale również pozwala wynająć samochód od osoby prywatnej. Ma też jeszcze jedną, ciekawą opcję tzw. Free Car, która jest formą wynajmu długoterminowego od innych użytkowników Amovens.

Interfejs jest bardzo podobny do tego, który znamy z BlaBlaCar. Po wejściu do działu dedykowanego wspólnym podróżom znajdziesz wyszukiwarkę, w której wpisujesz miejsce wyjazdu i przyjazdu oraz datę podróży. Profile użytkowników zawierają kilka kategorii, jak jak preferowany rodzaj muzyki lub chęci do rozmowy.

Plusy:

 • brak prowizji, co skutkuje niższymi kosztami dla pasażera i pełniejszym zwrotem kosztów podróży dla kierowcy;
 • mniejsza ilość użytkowników w porównaniu z BlaBlaCaa, co oznacza mniejszą konkurencję wśród kierowców i większe prawdopodobieństwo znalezienia pasażerów;
 • możliwość zapłaty gotówką lub on-line;
 • możliwość kontaktu z kierowcą przed dokonaniem rezerwacji.

Minusy:

 • mniejsza ilość użytkowników w porównaniu z BlaBlaCar, co oznacza mniej ofert wystawianych przez kierowców.
 • prowizja na rzecz Amovens w wysokości 1€ przy płatności kartą (ponosi ją kierowca). W przypadku rozliczenia gotówką Amovens nie pobiera żadnych opłat.

Amovens ma dwie bardzo interesujące dodatkowe opcje. Pierwszą z nich jest usługa dla firm, która zachęca do tzw. carpooling (angielski termin odnoszący się do dzielenia się samochodem podczas dojazdów do/z pracy) wśród pracowników tej samej firmy. Drugą opcją jest możliwość zorganizowania grupowego przejazdu w to samo miejce np. na imprezę masową.

Shareling

Shareling to alternatywa dla użytkowników, którzy regularnie wybierają się w podróż na tej samej trasie np. Madryt-Barcelona-Madryt co dwa tygodnie.

Plusy

 • przy odrobienie szczęścia można zapewnić sobie stałych kompanów podróży i mieć większą pewność obniżenia kosztów przyszłych wyjazdów;
 • pod każdą ofertą podróży jest publiczne forum, gdzie użytkownicy mogą wymieniać się wiadomościami;
 • twórcy aplikacji nie pobierają żadnej opłaty za zarządzanie rezerwacjami.

Minusy:

 • niezbyt duży wybór opublikowanych podróży, co utrudnia pasażerom znalezienie kierowcy;
 • format notatnika i mdła kolorystyka strony nie są zbyt przyjemne wizualnie;
 • brak systemu oceny użytkowników, która pozwala na ich weryfikację.

Carpooling PTA

Jest to lokalny, andaluzyjski system transportu prywatnego, zrzeszający pracowników PTA (Parque Tecnológico de Andalucía) w Maladze, którzy są zainteresowani dzieleniem kosztów podróży do i z pracy.

System bazuje na wiedzy o ilości dostępnych miejsc w prywatnym systemie pojazdów i harmonogramach pracy, miejscach wyjazdu i przyjazdu, tak aby użytkownicy mogli wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie transport, zgodnie z ich potrzebami i zaoszczędzić na kosztach codziennych podróży.

BUSVAO

Kolejna aplikacja promująca ideę dzielenia się samochodem w celu zmniejszenia ruchu drogowego, walki z zanieczyszczeniami i, nawiasem mówiąc, zaoszczędzenia kilku euro na podróży. Chociaż obejmujące całą Hiszpanię, skupia się najbardziej na Madrycie. A użytkownicy to przeważnie osoby, które pokonują codzienną trasę z domu do pracy lub na uniwersytet, częściej niż na turystyczne podróże na długich trasach.

Plusy

 • bardzo funkcjonalna mapa, ponieważ widzimy samochody najbliżej nas oraz dokąd jadą;
 • komunikator wewnętrzny jest sposobem na informowanie użytkowników, że jesteś zainteresowany podróżą jako pasażer lub chcesz zabrać innych podróżnych;
 • dostępny system alertów, dzięki dowiesz się o nowych ogłoszeniach oraz forum, gdzie użytkownicy mogą nawiązać kontakty z innymi zarejestrowanymi użytkownikami.

Minusy

 • można odnieść wrażenie, że informacje na stronie podane są w dość przypadkowy sposób;
 • niewielka liczba użytkowników w porównaniu do innych platform tego typu;
 • brak kalkulatora kosztów

Carpling

Portal społecznościowy stworzony, aby zaoszczędzić Twój czas i pieniądze, które inwestujesz w podróże. Za jego pośrednictwem możesz znaleźć kompana/kierowcę do wspólnej podróży samochodem, taksówką oraz pociągiem

Carpoolworld.com

Platforma zrzeszająca prawie 480 tysięcy użytkowników. Znajdziesz tu zarówno oferty przejazdów krótko- jak i długodystansowych, a nawet międzynarodowych. Założenie konta jest darmowe, możliwość logowania za pośrednictwem konta Facebook. Od użytkowników nie jest pobierana żadna opłata za ogłoszenie lub prowizja za dokonaną rezerwację.

Wynajem samochodu od osoby prywatnej

Jednym z najnowszych trendów w świecie wspólnych podróży jest wynajem prywatnego samochodu od innego kierowcy, za pośrednictwem jednej z wielu platform leasingu lub serwisów wynajmu pojazdów między osobami prywatnymi, a następnie opublikowanie ogłoszenia o podróży i podział kosztów pomiędzy wszystkim pasażerami. W związku z tym coraz częściej pojawiają się platformy oraz aplikacje, które łączą ludzi zainteresowanych wynajmem prywatnego samochodu, który opłaca się bardziej niż skorzystanie z tradycyjnej wypożyczalni aut.

Drivy

Drivy jest platformą, na której właściciele pojazdów umieszczają swój samochód i udostępniają go pozostałym użytkownikom aplikacji w zamian za dodatkową opłatę. Ceny zawierają ubezpieczenie i zmieniają się w zależności od planowanej ilości kilometrów, które chcesz przejechać. Stawki są bardzo zachęcające i bardziej ekonomiczne w porównaniu z profesjonalnymi wypożyczalniami.

AreaVan 

Aplikacja pozwala na wynajęcie przyczepy kempingowej między osobami prywatnymi.

Socialcar.com

Aplikacja podobna do innych tego typu, jednak z opcją wynajmu przyczep kempingowych i kamperów. Ma przyjazną szatę graficzną i prostą wyszukiwarkę. Socialcar daje też właścicielom aut możliwość, by Ci przekazali swój samochód do firmy która będzie o niego dbać oraz pośredniczyć w jego wynajmie od początku do końca.

Wynajem wymaga podpisania umowy pomiędzy dwoma stronami, co poprzedza przeglądu stanu pojazdu. Obejmuje również ubezpieczenia i daje możliwość, zwrotu samochodu w innym miejscu- np. na lotnisku w Madrycie lub Barcelonie.

 

Tanie latanie po kraju

W przypadku dalekich tras, często bardziej opłaca się wybrać przelot samolotem niż jazdę naziemnym środkiem transportu.
Szukając najniższych cen, porównuj oferty podawane przez różne wyszukiwarki lotów. W tym celu zaglądaj na: lastminuteskyscannerKayak y LiligoTanich lotów w obrębie różnych hiszpańskich miast wato też szukać bezpośrednio na stronach linii lotniczych. Przeloty międzymiastowe na terenie Hiszpanii oferują m.in.: Iberia, Norwegian, Vueling i RyanAir.

Wsiąść do pociągu (nie) byle jakiego

Jeśli nie lubisz wznosić się w powietrze, wybierz pociąg, który jest wygodnym, a przy tym szybkim środkiem transportu. W mniej niż trzy godziny przejedziesz np. z Madrytu do Barcelony, Malagi lub Alicante. Rezerwując bilet z wyprzedzeniem zapłacisz mniej. Im bliżej dnia podróży tym ceny biletów będą wyższe.

Pociągi Renfe AVE na trasach długodystansowych mają specjalną ofertę przeznaczoną dla rodzin i małych grup turystycznych od 1 do 4 osób, w przedziale otwartym z czterema miejscami siedzącymi (po dwa naprzeciwko siebie) oraz stołem.

Cztery miejsca są sprzedawane wraz z rabatem -60% od normalnych taryf. Przedziały mogą być zajmowane przez mniejszą liczbę osób, zawsze jednak płacąc pełną kwotę oferty za 4 osoby. W pociągu można bezpłatnie przewozić zwierzęta – po jednym na pasażera.

Jeśli podróżujesz samotnie, ale chciałbyś skorzystać ze zniżki oferowanej w ofercie Renfe 4 Mesa, masz dwie opcje- albo wykupić cały przedział (4 miejsca) w tej promocji, a następnie poszukać kompanów do podróży i odsprzedać wolne miejsca, lub poszukać osoby, która szuka współpasażerów i odsprzedaje wolne miejscówki.

W obu przypadkach pomocna będzie aplikacja mobilna Compartir Tren Mesa AVE. Dzięki niej dodasz zarówno ogłoszenie o odsprzedaży dodatkowych miejsc, jak i zakupisz takie miejsce od innego podróżnego. Więcej informacji nt. tego jak dzielić się miejscami w ofercie znajdziesz tutaj.

 

Oszczędzaj pieniądze na transporcie miejskim

Jeśli planujesz zwiedzać jedno miasto przez kilka dni, skorzystaj z karty miejskiej aby zaoszczędzić na częstych przejazdach komunikacją miejską. Tak jak na przykład Tarjeta Turistica w Madrycie, Hola Barcelona.

Warte uwagi są też bilety typu T-10, czyli bilet na 10 przejazdów w danej strefie lub na danej trasie. Z nimi jednostkowy przejazd wychodzi najtaniej. Taki wielorazowy bilet może być dzielony między kilku pasażerów podróżujących razem, więc jeśli jedziesz w grupie, takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne.

Ceny biletów długoterminowych w Madrycie (2017 r.):

 

 

Ceny biletów długoterminowych w Barcelonie (2017 r.):

 

Przesiądź się na rower

Zwiedzając któreś z dużych, hiszpańskich miasto przesiądź się na rower i zyskaj nową perspektywę. Dzięki temu zobaczysz więcej miejsc w krótszym czasie, wjedziesz tam gdzie nie można dojechać na czterech kołach i poczujesz prawdziwy miejski klimat. Każde większe miasto Hiszpanii ma zarówno sieć rowerów miejskich, jak i prywatne wypożyczalnie zlokalizowane w centralnej dzielnicy. O dokładne adresy wypytaj w Biurze Turystycznym.

 

Sztuczka Time for Spain:

Jeśli planujesz jechać kilka godzin z jednego do drugiego miasta Hiszpanii, wybierz podróż w nocy, dzięki czemu zaoszczędzisz na noclegu w hotelu. Zadbaj o to, by wybrany przez Ciebie transport był jak najwygodniejszy.