EMIGRUJEMY

Jak przetrwać stres i wrócić do szkoły po wakacjach

ksiazka i jablko

 

Wrześniowa nerwówka dotyka rodziców, ale dotyka również i najmłodszych. Dla wielu z nich, pierwszy dzwonek szkolny jest prawdziwym szokiem. Co zrobić, aby dzieci zaklimatyzowały się szybciej w nowej rutynie dnia?

Nie panikuj

Przede wszystkim nie panikuj. Powrót do szkoły nie należy traktować, jako konieczność tylko, jako kolejną przygodę. Aby dziecko mogło stawić czoła nowym wyzwaniom szkolnym, stworz w domu atmosferę spokoju i ładu. Dzieci powinny słyszeć od Ciebie, że wyczekujesz razem z nimi na powrót do szkoły. Dlatego też zadbałeś o kupno nowych podręczników, przyborów i ubrań. I Twoje maluchy Ci w tym pomogły, prawda? Zrobiliście wspólne porządki w pokoju, powyrzucaliście niepotrzebne rzeczy i przygotowaliście biurko.

Zmodyfikuj nawyki

Druga, bardzo ważna kwestia, to przestawienie się z trybu wakacyjnego na tryb szkolny i związane z tym nawyki. Poranne wstawanie może tutaj okazać się najbardziej skomplikowanym wyczynem. I kiedy dzieciom przychodzi to z wielkim trudem, musisz się uzbroić w cierpliwość. Wszystko wróci do normy, ale potrzebny jest czasu. Chociaź dzieci będą kłaść się o wiele wcześniej do łóżka niż w wakacje, wcale nie jest powiedziane, że będą wcześniej wstawać, a już żadnej gwarancji nie mam na to, że będą budzić się z uśmiechem. Przynajmniej w tych pierwszych dniach.

Zorganizuj dzień

Kiedy już wyobrazisz sobie jak mogą wyglądać najbliższe poranki, zabezpiecz się przed porannym maratonem po domu. Bieganie z pokoju do pokoju w poszukiwaniu spodni, skarpetek i drugiej pary butów stresuje całą rodzinę. Pytanie:, „Z czym chcesz synku kanapkę do szkoły?” o siódmej rano, kiedy ciężko ogólnie wmusić w dzieci szklankę mleka, nie przyniesie Ci oczekiwanego efektu. Raczej nie spodziewaj się Jednoznacznej i szybkiej odpowiedzi, dlatego ubrania, drugie śniadanie, spakowany plecak lepiej przygotować dzień wcześniej.

Ta kwestia dotyczy także dorosłych. Kluczki, dokumenty, torebkę, teczkę do pracy dobrze jest mieć zlokalizowane. W taki sposób cała rodzina uniknie niepotrzebnego stresu. Pamiętaj, że Twoje emocje w pierwszej godzinie po wstaniu z łóżka mają wpływ na rozwój całego dnia- tym bardziej u dzieci.

Współpracuj

Duży wpływ na szybką adaptacje dzieci w szkole ma sama szkoła i nauczyciele. Jeżeli szkoła ogólnie cieszy się dobrą reputacją, raczej będzie starała się zadbać o Twoje pociechy. W razie jakichkolwiek problemów, zawsze możesz zwrócić się o pomoc i poradę do wychowawcy, dyrektora lub psychopedagoga, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, które zaczynają swój pierwszy rok szkolny na emigracji.

Jednym słowem: spokój i oponowanie. To to, co jest ci najbardziej potrzebne we wrześniu. I dużo uśmiechu i wiary, że wszystko pójdzie tak, jak sobie zaplanowałeś. Najważniejsze bowiem jest optymistyczne nastawianie. Jeżeli Ty- rodzic nie będziesz mieć z tym problemu, Twoim dzieciom też będzie łatwiej zaakceptować wrześniowy powrót do rzeczywistości. I oby był tak kolorowy jak liście, które będziecie wspólnie zbierać po szkole w osiedlowym parku.

TEKST: Aldona Ziaja