PODRÓŻUJEMY

Frigiliana – białe miasteczko Andaluzji

frigiliana

Frigiliana – niewielkie, białe miasteczko w Andaluzji. Dzięki swojemu położeniu, historii i mauretańskiej zabudowie, uważane jest za jedno z najbardziej uroczych miasteczek Hiszpanii.

frigiliana M

Oddalona jest zaledwie 56 kilometrów od Malagii. Położona na jednym ze stoków gór Sierra de Almijara, w niedalekim sąsiedztwie wybrzeża Costa del Sol

FRIGILIANA POD PANOWANIEM MAURÓW

frigiliana

Frigiliana to miasteczko z interesującą historią. Największy wpływ na dzieje Frigiliany miała kultura arabska. Dzisiejszy wygląd najstarszej jej dzielnicy Barrio Morisco (Barribarto) zawdzięcza właśnie Maurom. Małe uliczki wraz z charakterystycznymi domkami zostały zbudowane przez ludność mauretańską u podnóża zamku castillo de Lizar. Został on wybudowany pomiędzy IX i XI wiekiem. Zajmował powierzchnię około 4000 metrów kwadratowych i wznosił się na wzgórzu, z którego roztaczal się widok na całą Frigilianę.

Zamek został zniszczony w 1569 roku przez wojska chrześcijańskie, kiedy to podczas powstania Maurów schronili się w nim rebelianci. Dziś z tej budowli zachowały się jedynie nieliczne fragmenty murów i fundamentów.

 

Frigiliana Malgosia

Spacer po Barrio Morisco jest wielką przyjemnością. Wąskie, brukowane uliczki, pnące się w nieskończoność schody prowadzą do miejsc w których można poczuć “historyczną przeszłość”.

 

frigiliana

Na przełomie XIV i XV wieku Frigiliana była małą osadą rolniczą. Będąc z dala od centrów wielkich konfliktów skupiona była na dobrze prosperującej gospodarce. Maurowie zajmowali się uprawą morwy, co zapewniało produkcję jedwabiu. Uprawiano drzewa migdałowe, trzcinę cukrową, produkowano oliwę.

Wraz ze zdobyciem ziem przez Królów Katolickich zamieszkała ludność mauretańska była zmuszona do opuszczenia Hiszpanii lub przyjęcia religii chrześcijańskiej. Po przyjęciu chrześcijaństwa nazywano ich moryskami (hiszp. morisco – mały Maur). I tak, obywatele wyznania islamskiego prowadzili życie zgodnie ze swoimi zwyczajami, z tą tylko różnicą, że byli podwładnymi władzy Kastylii. Jednak z czasem zabroniono im używać języka arabskiego, zakazano noszenia tradycyjnych ubiorów, używania pisma arabskiego oraz nakazano porzucić obyczaje.

frigiliana mural

 

W 1569 roku moryskowie wywołali słynne Powstanie Morysków (Rebelión de los Moriscos), które zakończyło się ich klęską. Wędrując dziś po uliczkach starej dzielnicy, można zauważyć 12 tablic wykonanych z płytek ceramicznych. Zostały one umieszczone na ścianach domów i przedstawiają historię tego powstania.

 

MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA

Fuente Vieja  (Stare Źródło) –  wykonane w 1640 roku. W mieście oprócz Fuente Vieja można zobaczyć: Fuente de las Tres Culturas  i Fuente de calle Real

Iglesia de San Antonio 

Dla niektórych historyków Kościół Iglesia de San Antonio powstał na bazie muzułmańskiego meczetu, który istniał w tym miejscu od VIII do XV wieku. Po rekonkwiście chrześcijanie zniszczyli okolo 80% meczetu i na bazie pozostałości wybudowali kościół katolicki  Prace nad budową kościoła zakończono w 1676 roku.

frigiliana

 • El Palacio de los Condes de Frigiliana, renesansowy pałac hrabiów Frigiliany, znany również jako El Ingenio (młyn). Został zbudowany pod koniec XVI wieku. Do niedawna istniała w nim fabryka melasy
 • El Torreón – teren dawnego spichlerza, który znajduje się na końcu calle Real. Do malowniczego dziedzińca przechodzi się przez bramę z napisem “El Torreón”
 • Casa del Apero została zbudowana na początku XVII wieku. Obecnie mieści się tam Informacja Turystyczna, Biblioteka Miejska i Muzeum Archeologiczne.

Spacerując po krętych uliczkach z donicami pełnych kwiatów, można podziwiać kolorowe drzwi i ramy okienne. Tworzą one piękny kontrast do bielonych ścian domów. W obraz wpisują się również malutkie sklepiki, które oferują lokalne produkty.

frigiliana kolaz

Jeżeli spacer po Frigilianie okazał się zbyt męczący ze względu na wysokie temparatury, można pojechać do oddalonej o 6 km miejscowości Nerja. Znajdują się tam przepiękne plaże z licznymi zatoczkami, charakteryzujące się turkusową i przejrzystą wodą.

 

 

Specjalne podziękowania dla Małgosi i Piotra Grzybowskich za udostępnienie zdjęć!


Wasze wsparcie jest dla nas ważne. Jeśli spodobał się Wam ten artykuł, zostawcie pod nim choćby krótki komentarz. Możecie też udostępnić go na swoim Facebooku. Dzięki temu pomagacie nam w dotarciu do nowych czytelników. Dziękujemy, że jesteście.

 

 

 

 

 

 

 • Bardzo piękne miejsce, kiedyś też tam dotarałam i nie mogłam przestać zachwycać się drobiazgami typu cudowne detale jak artystyczne płytki na ścianach budynków 🙂 Kilka z nich też tu pokazujecie, dzięki za przywołanie pięknego wspomnienia i uśmiechu! 🙂

 • Wygląda magicznie! Przepiękne kolory i sielski klimat… Hiszpania wciąż jest dla mnie w sferze marzeń 🙂

 • Urocze!:) Kiedyś byłam w podobnym takim białym miasteczku, ale nie pamiętam już nazwy. To było w Costa del sol, miedzy Marbella, a Estapona. Pozdrawiam:)

 • Świetny post i jeszcze lepsze zdjęcia. Ciekawe przedstawiłaś Frigilianę. Przedstawiona przez Ciebie historia miasta nie jest zbyt długa, przez co nie zanudza, co często się zdarza w tego typu tekstach. Pozdrawiam! 🙂

 • ale piekne miejsce! te kolory, malowidła i białe miasto! magiczne miejsce! 🙂

 • Zakochałam się… Uwielbiam pueblos blancos 🙂 W trakcie mojej następnej podróży do Andaluzji muszę uwzględnić to miejsce 🙂 Pozdrawiam

  http://www.kobiecaintuicja.wordpress.com

 • Śliczne miasteczko, aż czuć słonko i ciepło i chciałoby się chodzić po tych zakątkach 🙂

 • Andaluzja jest magiczna! Do tej pory tylko jej liznęłam odrobinę, ale wiem, że na pewno chcę wrócić i odkrywać dalej! Twój artykuł to kolejne miejsca do zobaczenia!

 • W Hiszpanii zawsze najpiękniejsze według mnie były te uliczki i schodko-uliczki. Cudo <3

 • Te widoki są cudowne *–* Uwielbiam Hiszpanie, choć nigdy w niej nie zagościłam. Mimo to marzą mi się wakacje w takim otoczeniu. Te ciasne, ale urocze uliczki między ciasnymi domami no i widok na morze! Cudowny. Pozdrawiam, Wielopasja

 • Olśniewająca jest ta wszechobecna biel… Powiem tak: bardzo inspirujesz do odwiedzenia miasteczka. I nie chodzi mi wyłącznie o zdjęcia. Wszystkie te informacje, które podajesz są dobrym wabikiem dla rasowego turysty 🙂 Pozdrawiam

 • Andaluzja to moje podróżnicze marzenie. Piękne miejsce na pograniczu kultur. Cudownie tak przenieść się choć wirtualnie w te klimaty.

 • Bosh! Jak pięknie!!!! Zachwycająco! Pojadę tam na sto milionów procent!

 • Pięknie tam! Jeszcze tyle miejsc w Hiszpanii przed nami do odkrycia. Jak na razie mieliśmy okazję być tylko na Fuerteventurze, ale i na Andaluzję przyjdzie czas :). Pozdrawiamy! Mr. Planner Team – Karolina i Adam

 • Piekna ta Hiszpania!!! Wszystko jeszcze przede mna 😉

 • Jeszcze nie byłam w Hiszpanii, ale czas to zmienić 😉