EMIGRUJEMY

Jak emigracja zmienia człowieka

emigracja I

Zapewne Twoje plany związane z przeprowadzką do innego kraju zrodziły się nie dzisiaj. Już od dłuższego czasu myślałeś o tym, żeby zmienić coś w swoim życiu. Pojawiały się jednak obawy, lęk i mnóstwo niepokoju w momencie próby podejmowania ostatecznej decyzji. To normalna reakcja. Każdy, kto choć raz w życiu spróbował zacząć od nowa wie, że początki są trudne i bardzo stresujące.

Nie mniej jednak, kiedy już przekroczysz granice kraju, w którym chcesz zamieszkać przez najbliższe miesiące lub lata, wiedz, że jesteś niezwykle odważną i silną osobą! Nie wszyscy mają na tyle determinacji w sobie, aby zawalczyć o swoje marzenia, żeby wyjść z szarej rzeczywistości i przede wszystkim, żeby zrobić coś dla siebie. Emigracja to nie tylko poprawa bytu materialnego. To przede wszystkim poprawa jakości Twojego życia. To jedno z najbardziej fascynujących doświadczeń, które wpływa na Twój rozwój osobisty i otwiera przed Tobą możliwości, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia, że istnieją.

Na emigracji wszystko jest nowe: słońce inaczej świeci, wiatr inaczej wieje, i krople deszczu inaczej chłodzą.  Jedzenie jest inne, ludzie są inni, mentalność ludzi jest inna i Ty też będziesz się zmieniać z dnia na dzień. Najważniejsze jest to, aby te zmiany były pozytywne dla Ciebie. Staraj się czerpać jak najwięcej doświadczenia z nowej sytuacji. Pamiętaj, że trudności zawsze będą obecne i musisz nauczyć się stawiać czoła przeciwnościom losu.

Ufaj sobie i bądź kreatywny w poszukiwaniu najlepszej dla Ciebie ścieżki. Nie bój się popełnić błędów. Bez tak zwanej „wpadki” nie dowiesz się, która z dróg jest dla Ciebie najlepsza. Otaczaj się ludźmi, którzy mogą wprowadzić coś ciekawego do Twojego nowego życia. Nawet, kiedy jeszcze nie rozumiesz nowego języka i nie potrafisz porozumieć się w innymi w kraju, uśmiechaj się do ludzi …ta forma komunikacji niewerbalnej jest uniwersalna i zrozumiała na całym świecie. Bądź cierpliwy i optymistycznie podchodź do nowych wyzwań. Stawiaj sobie cele i małymi kroczkami do nich dąż. Bez pośpiechu, bez nerwów …oddychaj głęboko i wmawiaj sobie cały czas, że jesteś na dobrej drodze, a zobaczysz, że z czasem Twój upór i motywacja pokażą Ci, że podjąłeś jedną z najlepszych decyzji w swoim życiu.  I że wszystko co najlepsze jeszcze jest przed Tobą.

 

Autor: Aldona Ziaja

  • Bardzo pięknie napisane.

  • Ja Zwykła Matkaa

    Hiszpania piękny kraj, miałam przyjemność być. Mam najlepszą przyjaciółkę na emigracji w Holandii. Wiem ja trudno było jej podjąć Tę decyzję, tetaz nie żałuje.