PODRÓŻUJEMY

EL TORCAL DE ANTEQUERA- rezerwat przyrody w Andaluzji

El Torcal de Antequera oferuje nam jeden z najciekawszych krajobrazów w Europie. Jest to miejsce, w którym wapienne formy skalne tworzą surrealistyczne rzeźby. Przez cały czas zwiedzania czujemy się tutaj jak w scenerii filmu sciencie-fiction.

Chcąc odetchnąć od zgiełku wybrzeża Costa del Sol wybieramy sie na wycieczkę do rezerwatu przyrody  El Torcal de Antequera. Miejsce to posiada jedno z największych skupisk skalnych formacji krasowych w Europie.

Powstało ono prawie 150 milionów lat temu. Teren dzisiejszego parku (jak i calej Europy) znajdował się wówczas pod powierzchnią wody. W wyniku sedymentacji (opadania) martwych zwierząt tworzyły się formy skalne, które ulegały różnym deformacjom.  Pod wpływem ruchów skorupy ziemskiej dno morza zostało wypchnięte ponad powierzchnię wody, odkrywając tworzone przez milony lat formy. Od tamtej pory, aż do dnia dzisiejszego ulegają one ciągłym zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, deszcz czy zmiany temperatur.

Zwiedzanie rozpoczynamy od wizyty w Centrum Turystycznym Centro de Visitantes (znajduje się tu parking, na którym pozostawiamy samochód). Wewnątrz Centrum, dzięki ineraktywnym prezentacjom szczegółowo poznajemy genezę powstania El Torcal, oglądamy występujące w nim gatunki zwierząt i roślin. W miejscu tym, znajduje się również otwarte dla turystów obserwatorium astronomiczne Observatorio Astronómico de El Torcal (O.A.T.).  Jak nas przekonywano, El Torcal położony 1200 metrów n.p.m  z dala od świateł, jest wyjątkowym miejscem do oglądania nocnego nieba. Może następnym razem, już w lecie, skusimy się na nocne obserwacje spadających gwiazd  🙂

W Centrum jest możliwość skorzystania z uslug przewodnika (wedlug wyznaczonych godzin), który może nam towarzyszyć podczas zwiedzania rezerwatu.

 

Na terenie rezerwatu znajdują się trzy trasy oznaczone kolorami: zielonym, żółtym i pomarańczowym. Trasa zielona liczy 1,5 km i do jej pokonania wystarczy 45 minut. Trasa żółta to 3 km i odpowiednio około 2 godzin wędrówki. Obie ścieżki zataczają krąg i kończą się przy punkcie widokowym Mirador Las Ventanillas, tuż obok Centrum dla odwiedzających. Trasa pomarańczowa ma 3,7 km w lini ciągłej (zaczyna się i kończy w innym miejscu). Czas przejścia w jedną stronę to okolo 1,5 godziny.

My decydujemy się zwiedzić trasę zółtą. Pokonujemy ją wolnym spacerem podziwiając piekne widoki. Formy skalne maja tak finezyjne kształty, że wykorzystujemy nasze wyobraźnie, aby ustalić do czego są one podobne 😉 Podczas spaceru wielokrotnie mamy okazję zobaczyć przyglądające się nam kozice górskie oraz latające nad naszymi głowami sępy i orły.

Dodatkowo (odpłatnie) wraz z przewodnikiem można zwiedzać inne szlaki. Do ciekawych należy  La Ruta de los Ammonites, podczas której można zobaczyć amonity (skamieniałości po wymarłych głowonogach w kształcie spiralnej muszli) – program wycieczek

 

 

Jak dojechać do El Torcal de Antequera?

El Torcal znajduje sie w samym centrum Andaluzji, zaledwie 45 km od Malagi. My wybieramy dojazd własnym samochodem – mapa

Po zakończeniu trasy  postanawiamy pojechać do miasteczka Antequera. Jest ono oddalone od El Torcal zaledwie 18 km Zatrzymujemy sie na obrzeżach miasta, aby zobaczyć dwa dolmeny: Menga i Viera. Te starożytne obiekty zostały wpisane 15 lipca 2016 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stając się przy tym siódmym zabytkiem UNESCO w Andaluzji.

 

 

 

 

 

 

  • Cudowne zdjęcia <3

  • Ależ tam bajecznie 🙂

  • Niesamowite miejsce !

  • Z przyjemnością obejrzałam nie tylko zdjęcia ale dzięki Twojej relacji poznałam trochę Andaluzji!

  • O jakie cudo! I chyba w Polsce kompletnie nieznane! Uwielbiam takie klimaty, dziką Naturę i dziwne skały.